Watykańska Kongregacja Nauki Wiary wydała w marcu oświadczenie, w którym stwierdza, że nie można udzielać błogosławieństwa parom tej samej płci. Wśród powodów takiej decyzji wskazano m.in., że pobłogosławione mogą być te czynności, które są „zgodne z planem Bożym i wpisane w stworzenie”. Kolejnym argumentem ma być utożsamianie błogosławieństwa z sakramentem małżeństwa.
Niemcy. Biskupi sprzeciwiają się Watykanowi ws. błogosławieństwa par jednopłciowych
Takim wytycznym sprzeciwiają się biskupi w Niemczech – podaje Reuters. Wielu miało nadzieję, że papież Franciszek złagodzi twardą linię, którą w tej sprawie obrali jego poprzednicy: Benedykt XVI i Jan Paweł II. Setki duchownych podpisało petycję, w której zadeklarowało, że wbrew Watykanowi nadal będą błogosławić związkom osób tej samej płci.
Przewodniczący niemieckiego episkopatu abp Georg Batzing w rozmowie z grupą prasową RND podkreślił, że „trzeba na nowo spojrzeć na homoseksualizm i związki partnerskie poza małżeństwem”. Hierarcha wspomniał również o rozwoju katolickiej nauki i etyce seksualnej. Abp Batzing zaznaczył jednocześnie, że rozumie decyzję Kongregacji Nauki Wiary.
Odejścia z Kościoła w Niemczech
Niemiecki kościół zmaga się z kryzysem spowodowanym pedofilią. W Kolonii głośnym echem odbiła się kwestia raportu w tej sprawie. Publikacji dokumentu odmówił kard. Rainer Maria Woelki. To spowodowało krytykę i wzrost zainteresowania apostazją. W lutym urzędnicy musieli udostępnić więcej terminów dla osób, które chcą się wypisać z Kościoła.