Spotkanie prezydenta USA Joe Bidena z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem odbyło się w czwartek po południu w Carbis Bay w Kornwalii. Spotkanie poprzedziło początek szczytu grupy G7.
Premier Johnson ocenił, że spotkanie było „dużym powiewem świeżego powietrza”. – Nasze relacje i rozmowy były świetne, trwały przez długi czas, omówiliśmy szeroki zakres tematów – podkreślił Johnson.
Prezydent Biden zapowiedział, że „Karta Atlantycka” dotyczy „kluczowych wyzwań tego stulecia – bezpieczeństwa cybernetycznego, nowych technologii, globalnej współpracy w zakresie ochrony zdrowia i zmian klimatycznych”.
– Potwierdziliśmy szczególną relację między naszymi narodami i odnowiliśmy nasze zaangażowanie w obronę trwałych wartości demokratycznych, które podzielają oba nasze narody – dodał.
Zobowiązujemy się, by ściśle współpracować ze wszystkimi partnerami, którzy podzielają nasze demokratyczne wartości i by przeciwdziałać wysiłkom tych, którzy chcą podważyć nasze sojusze i nasze instytucje – można przeczytać w podpisanym prze polityków dokumencie.
Jednym z tematów była też napięta sytuacja wokół Irlandii Północnej. – Waszyngton, Wielka Brytania i Unia Europejska mają jedną rzecz, którą absolutnie wszyscy chcemy zrobić. To utrzymanie porozumienia wielkopiątkowego z Belfastu i upewnienie się, że zachowujemy równowagę w procesie pokojowym. To jest absolutnie wspólna płaszczyzna – stwierdził Johnson, dodając, że jest „optymistą”.
Pierwsza Karta Atlantycka
Karta Atlantycka została podpisana 80 lat temu, 14 sierpnia 1941 roku przez premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla i prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta na pokładzie okrętu HMS „Prince of Wales”, kotwiczącego u wybrzeży Nowej Fundlandii na Oceanie Atlantyckim. W dokumencie zostały określone cele wielkiej Brytanii i USA w czasie II światowej oraz po jej zakończeniu, w tym zasady powojennych stosunków międzynarodowych.
Czytaj też:
Szef MSZ Zbigniew Rau o decyzji USA ws. Nord Stream 2: Dowiedziałem się z mediów