Policja z Haiti oświadczyła, że nie żyją cztery osoby podejrzane o skuteczny zamach na prezydenta Haiti. Miały zostać zastrzelone podczas wymiany ognia z siłami porządkowymi. Funkcjonariusze poinformowali także o trwającej walce z pozostałymi zabójcami, pozostającymi nadal na wolności. – Zostaną zabici lub zatrzymani – mówił krótko szef policji Leon Charles.
– Czterech najemników zostało zabitych, a dwóch jest pod naszą kontrolą – przekazał Charles w telewizyjnym wystąpieniu jeszcze w środę wieczorem. – Odbiliśmy trzech policjantów, których wzięto na zakładników – dodawał. – Zablokowaliśmy podejrzanym trasę ucieczki, kiedy opuszczali miejsce zbrodni. Od tamtej pory toczymy z nimi walkę – informował.
Po zabójstwie prezydenta do zachowania spokoju wezwał tymczasowy premier Haiti, Claude Joseph. Ogłosił też stan wyjątkowy, obowiązujący na terenie całego kraju. Jego decyzja poskutkowała zakazem zgromadzeń i zakazem wykorzystywania wojska do zadań policyjnych.
Haiti. Zabójstwo prezydenta
Prezydent Haiti Jovenel Moise został zamordowany w nocy z wtorku na środę 7 lipca w swoim domu w Port-au-Prince. Informację na temat jego śmierci przekazał ustępujący premier kraju Claude Joseph. Według BBC w ataku ranna została także pierwsza dama.
„Około godziny pierwszej nad ranem z wtorku 6 lipca na środę 7 lipca 2021 roku grupa niezidentyfikowanych osób, z których część mówiła po hiszpańsku, zaatakowała prywatną rezydencję prezydenta Republiki i śmiertelnie raniła głowę państwa” – mogliśmy przeczytać w oficjalnym rządowym komunikacie.
Potępiając ten „odrażający, nieludzki i barbarzyński akt”, premier zaapelował do obywateli o spokój i zapewnił ich, że bezpieczeństwo kraju jest „pod kontrolą”.
Prezydent Jovenel Moise dopiero w poniedziałek 5 lipca ogłosił Ariela Henry'ego nowym premierem kraju. Jego poprzednik nie przetrwał na tym stanowisku nawet trzech miesięcy.
Haiti. Najbiedniejszy kraj obu Ameryk
Położone na Karaibach Haiti to najbiedniejsze państwo obu Ameryk, w którym prawdziwą plagą jest przestępczość. Najczęstsze są porwania dla okupu oraz walki gangów. Oskarżany o brak zdecydowanych działań prezydent Moise nie cieszył się zaufaniem ze strony znacznej części populacji tego kraju.
Czytaj też:
Amerykański prawnik poszedł na lunch w Moskwie. Skończył w celi na Białorusi