Po Noblu z medycyny i fizyki przyszedł czas na ogłoszenie zdobywców tej prestiżowej nagrody z chemii. W 2021 roku Nobel trafił do Benjamina Lista i Davida W.C. MacMillana. Wyróżniono ich za opracowanie nowego, precyzyjnego narzędzia budowy molekularnej: organokataliza.
Nagroda Nobla z chemii 2021 przyznana
W uzasadnieniu przyznania nagrody czytamy, że „organokataliza rozwinęła się z niesamowitą prędkością od 2000. r. Benjamin List i David MacMillan pozostają liderami w terenie i pokazały, że katalizatory organiczne mogą być wykorzystywane do prowadzenia wieloma reakcjami chemicznymi. Używając tych reakcji, badacze mogą teraz skuteczniej skonstruować wszystko od nowych farmaceutycznych po cząsteczki, które mogą ujmować światło w komórkach słonecznych. W ten sposób organikokatalitycy przynoszą ludzkości największą korzyść”.
Przed rokiem Nobel z chemii otrzymały Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna za odkrycie metody edycji genów CRISP/Cas9. – Moim życzeniem jest, aby to dostarczyło pozytywne przesłanie specjalnie dla młodych dziewczyn, które chciałyby podążać ścieżką nauki, a także pokazać im, że kobiety w nauce mogą otrzymać nagrody. Ale, co najważniejsze, że kobiety w nauce mogą mieć wpływ również poprzez badania, które przeprowadzają – mówiła Emmanuelle Charpentier po ogłoszeniu werdyktu.
Nagrody Nobla 2021 – kalendarz
W poniedziałek 4 października zostały podane nazwiska osób, które otrzymały nagrodę Nobla z medycyny. Laur został przyznany Davidowi Juliusowi i Ardemowi Patapoutianowi za odkrycie receptorów komórkowych odpowiedzialnych za odczuwanie dotyku, ciepła i zimna.
Dzień później poznaliśmy laureatów nagrody Nobla z fizyki. Wyróżnienie to trafiło do Syukuro Manabe, Klausa Hasselmanna i Giorgio Parisiego. Wyróżniono ich za przełomowy wkład w nasze rozumienie kompleksowych systemów fizycznych.
W kolejnych dniach poznamy laureatów w kategorii:
-
7 października (literatura),
-
8 października (pokojowa Nagroda Nobla),
-
11 października (Nagroda Banku Szwecji im. A. Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych)
Warto przypomnieć, że zdobycie nagrody Nobla oprócz prestiżu w środowisku naukowym oznacza również wysoką premię finansową. Przed rokiem laureaci otrzymali 9 milionów koron szwedzki, czyli ok. 4 mln zł.
Czytaj też:
Co wspólnego z tegorocznym Noblem z medycyny ma... papryczka chili?