Komitet Noblowski uhonorował w tym roku Pokojową Nagrodą Nobla dwoje dziennikarzy: Marię Ressę oraz Dmitrija Muratowa. Zostali oni docenieni za „wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem wstępnym demokracji i trwałego pokoju”.
Pokojowa Nagroda Nobla - za co?
W uzasadnieniu Komitet Noblowski podkreślił, że Maria Ressa wykorzystuje wolność słowa, aby ujawnić nadużycia władzy, stosowanie przemocy i rosnący autorytaryzm w swoim rodzinnym kraju, Filipinach. „W 2012 r. współtworzyła Rappler, firmę zajmującą się dziennikarstwem śledczym. Jako dziennikarka i dyrektor generalna Rapplera, Ressa pokazała, że jest nieustraszoną obrończynią wolności słowa. Rappler skupił krytyczną uwagę na kontrowersyjnej, morderczej kampanii antynarkotykowej reżimu Duterte” - czytamy.
Z kolei Dmitrij Muratow od dziesięcioleci bronił wolności słowa w Rosji w coraz trudniejszych warunkach. „W 1993 r. był jednym z założycieli niezależnej gazety »Nowaja Gazieta«. »Nowaja Gazieta« publikowała krytyczne artykuły na tematy dotyczące korupcji, przemocy policyjnej, bezprawnych aresztowań, oszustw wyborczych i »fabryk trolli« używanych przez rosyjskie siły zbrojne zarówno w Rosji, jak i poza nią” - podkreślił Komitet Noblowski.
Nagrody Nobla 2021. Lista laureatów
Przypominamy, że poznaliśmy już zdobywców trzech nagród Nobla. W poniedziałek zdobywcą nagrody w dziedzinie medycyny zostali David Julius i Ardem Patapoutian. Dzień później ogłoszono nazwiska zdobywców Nobla z fizyki. Zostali nimi Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi. W środę laureatem Nobla z chemii zostali Benjamin List i David W.C. MacMillan. W czwartek nagroda Nobla w kategorii literatury została przyznana Abdulrazakowi Gurnahowi za jego „bezkompromisowe i współczując zgłębianie skutków kolonializmu i losów uchodźców”.
Czytaj też:
Przedweekendowy QUIZ z wiedzy ogólnej. Tak trudnych pytań jeszcze nie było!