Decyzję o ekshumacji podjęła prokuratura w Bari, prowadząca dochodzenie w sprawie tak zwanych obozów pracy, w których miało dochodzić do morderstw.
Ekshumacja jest rezultatem wszczętego w zeszłym roku śledztwa w sprawie śmierci obywateli polskich, zmuszanych do niewolniczej pracy w rolnictwie. Początkowo - jak przyznaje włoska prokuratura - prawdopodobnie zbyt pochopnie i niesłusznie kilka przypadków śmierci Polaków uznano za zgony z przyczyn naturalnych.
Obecnie w wyniku dochodzenia, prowadzonego przez stronę polską i włoską ustalono, że w "obozach pracy" mogło dochodzić do zbrodni i makabrycznych porachunków przede wszystkim z tymi, którzy usiłowali się zbuntować przeciwko warunkom życia i pracy. Według prokuratury w Bari zamordowanych mogło zostać prawdopodobnie 9 Polaków.
Nie wiadomo, czy dojdzie do następnych ekshumacji, głównie dlatego, że nie ustalono wciąż, gdzie ofiary zbrodni zostały pochowane. Z tego też powodu polskie władze konsularne podkreślają, że nie jest to pierwsza ekshumacja, ale na razie jedyna.
Polak spod Szczecina, którego zwłoki badają obecnie specjaliści, zmarł w wieku 23 lat. Został pochowany przez rodzinę na cmentarzu w Cerignoli. Po fali doniesień mediów o tym, co działo się w "obozach pracy", jego rodzina zwróciła się do prokuratury, by wyjaśniła, czy rzeczywiście zmarł z przyczyn naturalnych - jak wcześniej informowano - czy też został zabity.
Na tę drugą wersję wskazują zlekceważone wcześniej przez wymiar sprawiedliwości widoczne znaki krwi na ciele i ślady po zadanych ciosach.
Kiedy będą znane wyniki oględzin ekshumowanych szczątków - nie wiadomo.
ab, pap