Malcolm X był jednym z przywódców ruchu walczącego o prawa czarnoskórych w USA. Przez prawie dekadę współpracował z grupą Naród Islamu, która zrzeszała afroamerykańskich muzułmanów w Stanach Zjednoczonych, ale w 1964 roku zerwał kontakty z ugrupowaniem. Malcolm X został zastrzelony 21 lutego 1965 r., gdy przygotowywał się do wygłoszenia przemówienia na wiecu w Nowym Jorku. Za winnych zabójstwa uznano członków Narodu Islamu: Muhammada Aziza, Khalila Islama oraz Thomasa Hagana. Ten ostatni przyznał się do winy. Wszystkich trzech skazano na dożywocie, ale po trzech latach w więzieniu zostali warunkowo zwolnieni. Islam zmarł w 2009 r.
Zabójstwo Malcolma X. Skazani uniewinnieni
Procedura rewizji wyroków skazujących rozpoczęła się w 2020 r. W czwartek stanowy Sąd Najwyższy hrabstwa Nowy Jork stwierdził, że ponowne dochodzenie wykazało dowody, które nie były znane w czasie procesu i które prawdopodobnie doprowadziłyby do uniewinnienia mężczyzn. Sędzia Ellen Biben przychyliła się do wniosku prokuratury o anulowanie wyroków skazujących Muhammada Aziza i Khalila Islama.
- Żałuję, że ten sąd nie może w pełni cofnąć poważnych pomyłek sądowych w tej sprawie - stwierdziła Biben w orzeczeniu. Z kolei prokurator Manhattan Cyrus Vance przeprosił i powiedział, że mężczyźni nie otrzymali sprawiedliwości, na jaką zasłużyli.
Czytaj też:
Arystokrata i milioner ofiarą morderstwa. Został zaatakowany w swojej wiejskiej posiadłości