-
Eskalowane przez Rosję napięcie jest coraz bardziej odczuwalne. Kilka dni temu „Politico” dotarło do osób zaznajomionych z informacjami wywiadu Stanów Zjednoczonych. Trzej amerykańscy urzędnicy znajdujący się w Waszyngtonie, Londynie i na Ukrainie mieli potwierdzić, że środa 16 lutego przewija się jako data rozpoczęcia inwazji naziemnej Rosji na Ukrainę
-
14 lutego na stronie internetowej prezydenta Ukrainy opublikowano dekret, który został zatytułowany „w sprawie pilnych działań na rzecz konsolidacji Ukrainy”. Na jego mocy 16 lutego został nazwany Dniem Jedności.– Jesteśmy straszeni wielką wojną. Ponownie została wskazana data inwazji wojskowej. To nie pierwszy raz. Ale nasze państwo jest silniejsze niż kiedykolwiek. Mówią nam, że 16 lutego będzie dniem ataku. Uczynimy go Dniem Jedności – powiedział Wołodymyr Zełenski. Prezydent zaapelował, aby tego dnia Ukraińcy na znak solidarności i jedności wywiesili flagi narodowe, a także odśpiewali hymn
-
Antony Blinken wydał komunikat, w którym poinformował o tymczasowym przeniesieniu działalności ambasady USA w Kijowie do Lwowa. Jako powód wskazał ruchy wykonywane przez Rosję
-
CBS News podaje, powołując się na amerykańskich urzędników śledzących zdjęcia satelitarne, że rosyjskie wojsko zajmuje już pozycje do ataku. Przesunięcie wojsk to nic innego jak zajęcie pozycji do ataku – czytamy. Może to być albo część ofensywy planowanej na dniach, albo straszak uderzający w Ukrainę i jej zachodnich partnerów
-
Jak wynika z informacji przekazywanych wcześniej, wokół Ukrainy zgromadziły się liczne wojska rosyjskie. Część wojsk stacjonuje przy granicy rosyjsko-ukraińskiej (okolice Mariupola), a część zgromadziła się na ćwiczeniach na terenie Białorusi
- 22:17
- Dziękujemy za śledzenia naszej relacji. Bo kolejne informacje zapraszamy jutro
- 22:16
- – Uderzenie na Ukrainę okaże się raną, którą Rosja zada sama sobie. USA i nasi sojusznicy zareagują zdecydowanie – zapowiedział amerykański prezydent.
Joe Biden ostrzega Rosję. „Świat nie zapomni, jeżeli bez powodu wybierze śmierć i zniszczenie” - 22:01
- Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że w czwartek 17 lutego w stolicy odbędzie się wiec poparcia dla Ukrainy. „Nigdy więcej wojny!”
„Warszawa solidarna z Ukrainą”. Rafał Trzaskowski zapowiada wiec - 21:44
- – Nie miejcie cienia wątpliwości, jeżeli Rosja będzie chciała uderzyć na Ukrainę, reakcja krajów na całym świecie będzie zdecydowana. Musimy zdawać sobie sprawę, że jeżeli nie będziemy walczyć o przyszłość dzisiaj, to zapłacimy za to większą cenę jutro – zakończył swoje wystąpienie Joe Biden.
- 21:41
- – Kiedy mowa o Nord Stream 2, gazociągu, który ma przesyłać gaz z Rosji do Niemiec. Jeżeli Rosja ruszy z planami agresji, to do tego nie dojdzie – zapowiedział amerykański prezydent.
- 21:38
- – Ewentualny atak Rosji na Ukrainę spotka się z ogromnym międzynarodowym potępieniem. Świat nie zapomni, ze Rosja bez powodu wybrała śmierć i zniszczenie. Uderzenie na Ukrainę okaże się rana, która Rosja zada sama sobie. USA i nasi sojusznicy zareagują zdecydowanie. NATO jest zjednoczone jak zawsze – mówi prezydent USA.
- 21:34
- – Minister obrony Rosji dziś poinformował, że szereg jednostek wojskowych opuszcza pozycje wokół Ukrainy. To byłoby rzeczą dobrą. Jednak póki co nie mamy potwierdzenia, że rosyjskie jednostki wojskowe powracają do miejsc stałej dyslokacji. Nasi analitycy donoszą, że może być wręcz przeciwnie, że wojska mogą pozostawać na niebezpiecznych pozycjach. Inwazja pozostaje otwartą możliwością – mówi Biden.
- 21:32
- – Od samego początku tego kryzysu mówiłem, że USA jest gotowe, żeby z Rosją iść drogą dyplomacji. Ale jesteśmy gotowi reagować zdecydowanie – powiedział prezydent USA Joe Biden na konferencji prasowej. – Atak Rosji na Ukrainę nadal pozostaje możliwy – dodał.
- 21:10
- MSWiA poinformowało o wprowadzeniu stopnia alarmowego ALFA-CRP na terenie całego kraju. Stopień wprowadzono w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.
Stopień alarmowy obowiązuje od dziś (15 lutego 2022 r.) od godz. 23:59 do 28 lutego 2022 r. do godz. 23:59.
- 20:59
- Prezydent Warszawy zaprasza na czwartek na wydarzenie „Warszawa solidarna z Ukrainą”. Demonstracja odbędzie się o godz. 18:00 na placu Defilad.
- 20:47
- Dwa państwowe banki na Ukrainie, które padły ofiarą cyberataku, powróciły do pełnej działalności w sieci.
„O 19:30 wznowiono pracę bankowych systemów internetowych. Grupa ekspertów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa podejmuje wszelkie niezbędne działania, aby odeprzeć i zlokalizować cyberatak” – czytamy w oświadczeniu. - 20:30
- Szczepan Twardoch zarzucił niemieckim politykom, że chcą zawrzeć z Rosją „oddzielny układ”.
Polski pisarz krytykuje Niemcy w tamtejszych mediach. Powodem działania ws. Ukrainy - 20:19
- Sekretarz Stanu USA po rozmowie z Siergiejem Ławrowem poinformował, że kontynuuje poszukiwania dyplomatycznego rozwiązania napięcia wokół ukraińskich granic.
„Ponownie podkreśliłem nasze niezachwiane poparcie dla Ukrainy” – podkreślił.
- 19:51
- – Na ulicach Kijowa nie widać, że może dojść do wojny – mówił z Kijowa prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Tutaj raczej nikt nie spodziewa się wielkiego ataku militarnego na Kijów. Raczej wszyscy spodziewają się w najgorszym scenariuszu wojny hybrydowej – podkreślił.
- 19:37
- Premiej Wielkiej Brytanii Boris Johnson rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej o możliwych sankcjach, które mogą zostać nałożone w razie inwazji Rosji na Ukrainę.
„Kontynuujemy współpracę z sojusznikami nad przygotowaniem pakietu środków gospodarczych, które ukarzą Rosję w przypadku naruszenia suwerenności Ukrainy”.
- 19:19
- Olaf Scholz w kolejnej konferencji prasowej po spotkaniu z Władimirem Putinem podkreślił, że słowo „ludobójstwo”, użyte przez rosyjskiego prezydenta w stosunku do Donbasu było zbyt mocne. „To był błąd” – powiedział kanclerz Niemiec dziennikarzom.
- 19:04
- Szef MSZ Zbigniew Rau spotkał się w Moskwie z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.
- 18:33
- – Każda inicjatywa podejmująca próbę opóźnienia wtargnięcia Rosji na Ukrainę jest potrzebna – tak były prezydent Bronisław Komorowski ocenił spotkanie szefa MSZ Zbigniewa Raua z jego rosyjskim odpowiednikiem.
Komorowski skomentował też działania prezydenta Dudy na arenie międzynarodowej. – Doceniam politykę zagraniczną prezydenta. Jest dużo lepsza niż rządu – stwierdził. - 18:19
- „Europa stoi dziś na krawędzi wojny” – pisze premier Mateusz Morawiecki w słowackim tygodniku „.tyrzden”. „Konflikt zbrojny przestał być mało prawdopodobnym scenariuszem. Stał się realną możliwością. Dla wielu pokoleń młodych Polaków i Europejczyków wybuch wojny nigdy nie był tak bliską perspektywą” – dodał polski premier.
Morawiecki podkreśla, że „Rosja po raz kolejny próbuje podważyć integralność terytorialną Ukrainy”. „Świat europejskich wartości, wolności, demokracji i dobrobytu znalazł się na celowniku rosyjskich przywódców i wojskowych” – dodał. - 18:07
- Ukraińskie MON potwierdza zajście i informuje o podjętych działaniach naprawczych.
Ogromny atak cybernetyczny na Ukrainę. Takiej skali jeszcze nie było - 17:46
- Ukraińskie media powołując się na źródła w rządzie i służbach informują, że doszło do ogromnego cyberataku DDOS na ukraińskie strony internetowe. Nie działają strony internetowe ukraińskiego ministerstwa obrony oraz sił zbrojnych Ukrainy, a klienci dwóch państwowych banków Oszczadbank i PrivatBank mają problemy z bankowością internetową.
Ukraiński portal prawda.com.ua podkreśla, że atak na taka skalę nie miał dotąd miejsca. - 17:37
- Rafał Trzaskowksi pokazał zdjęcia po spotkaniu z Witalijem Kliczko.
- 17:23
- – My w Polsce powinniśmy mieć świadomość, że za naszą wschodnią granicą powstaje tak naprawdę, na życzenie Władimira Putina kolejny Bliski Wschód, kolejne miejsce. w którym będzie się gotowało, będzie wrzało, będzie napięcie, a różnym stronom będzie bardzo zależało na tym, aby ono nigdy nie wygasło – mówił Szymon Hołownia na konferencji prasowej Polski 2050.
Polityk zaapelował do rządu o przygotowania do stworzenia mostu powietrznego z Ukrainą. - 17:09
- Zdjęcia satelitarne i filmy w sieci pokazują, że pod granicę ściągane są kolejne siły.
Rosja zapewnia o wycofaniu części wojsk z granicy z Ukrainą, ale ćwiczenia trwają. Nagrania nie pozostawiają wątpliwości - 17:02
- – Mam wrażenie, że Zachód nauczył się rosyjskiej gry dezinformacji i używa przecieków medialnych, m.in. informacji o rzekomej dacie dokonania inwazji na Ukrainę, jako elementu demaskowania rosyjskich zamiarów – powiedział Jan Piekło, były ambasador RP w Kijowie, w rozmowie z „Wprost”.
Rosja szykuje się do ataku na Ukrainę? „Władimir Putin postawił wszystko na jedną kartę” - 16:58
- Rafał Trzaskowski spotkał się z merem Kijowa Witalijem Kliczką
– Poprosiliśmy, żeby Kijów przyłączył się do paktu wolnych miast, ponieważ w tej chwili burmistrze, prezydenci miast stają się coraz ważniejsi dla wymiany opinii, wtedy, kiedy odnosimy się do najważniejszych wyzywań, które przed nami stoją. Zmiana klimatu, bezpieczeństwo, problemy strukturalne, dlatego właśnie gotowi do tego, żeby relacje rozwijać w ramach Trójmorza, te wartości są bardzo ważne, żeby Kijów właśnie częścią rodziny europejskiej – mówił prezydent Warszawy. – Jesteśmy tutaj również po to, aby pokazać naszą gotowość do pomocy, jeżeli cokolwiek się wydarzy – zapowiedział. - 16:49
- – Według naszych ocen to, co ma miejsce w Donbasie, to ludobójstwo – stwierdził Władimir Putin na konferencji po rozmowie z Olafem Scholzem.
Putin został spytany o możliwą wojnę. W odpowiedzi mówił o „ludobójstwie w Donbasie” - 16:35
- Premier Japonii Fumio Kishida po rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zapowiedział „odpowiednie kroki” w tym sankcje, jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę.
Japonia ma przygotowywać listę sankcji wspólnie z innymi członkami grupy G7: Wielką Brytanią, Kanadą, Francją, Niemcami, Włochami i Stanami Zjednoczonymi. - 16:23
- Już jutro wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki będzie w Kijowie z oficjalną wizytą. Spotka się tam z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem oraz wiceprzewodniczącą Oleną Kondratiuk.
„Głównym celem wizyty jest okazanie wsparcia i solidarności z narodem ukraińskim” – informuje Kancelaria Sejmu.
Sejm reprezentować będą również posłowie: Teresa Pamuła, Wiesław Krajewski, Krzysztof Lipiec, Waldemar Andzel, Tomasz Lenz, Michał Szczerba, Robert Tyszkiewicz, Paweł Bejda i Marek Rutka. - 16:08
- Rafał Trzaskowski spotkał się z Witalijem Kliczką w Kijowie – Widzimy swoją przyszłość jako część europejskiej rodziny – mówił mer Kijowa.
- 15:58
- Wołodymir Zełenski zaapelował do grupy polityków i przedstawicieli świata biznesu, którzy wyjechali z Ukrainy w obawie przed rosyjską inwazją.
Politycy i biznesmeni uciekają z Ukrainy. Zełenski wyznaczył im czas na powrót - 15:44
- – W piątek spotkam się z Sekretarzem Obrony USA. Będziemy rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie, modernizacji polskiej armio, sytuacji w Europie i obecności wojsk amerykańskich – zapowiedział Andrzej Duda.
- 15:43
- – Zwiększa się obecność NATO na naszym terytorium. Jestem zadowolony ze wzmocnienia wschodniej flanki. Sojusz się nie wycofuje. Z satysfakcją przyjmuję przybycie wojsk amerykańskich i brytyjskich. Proszę o życzliwość wobec nich – mówił polski prezydent.
- 15:41
- – Rozmawiałem dziś z Prezydentem Niemiec. Mówiliśmy o tym, jak bardzo potrzebna jest nam jednolitość w tym co mówimy i robimy w przestrzeni międzynarodowej. Ukraina powinna sama decydować o tym, do jakich organizacji chce należeć. Nie wolno się zgodzić na to, aby suwerenność ukraińska była naruszana.– mówił Duda. – Stanowisko UE i NATO musi być jednolite. Wszyscy powinniśmy stać przy Ukrainie – dodał.
- 15:39
- – Obywatele mogą czuć się bezpiecznie; w każdym przypadku będzie odpowiednia reakcja. Potrzebna jest nam jedność i trzeba o nią zabiegać, także jedność międzynarodowa – apelował Andrzej Duda.
- 15:37
- – Omawialiśmy sytuację, w jakiej znajduje się obecnie Polska w związku z tym, co dzieje się na Ukrainie. Omawialiśmy różne scenariusze, także kwestię uchodźców, którzy mogliby napływać. Głównym tematem było zabezpieczenie Polski na różne warianty – mówił polski prezydent.
- 15:32
- Prezydent Andrzej Duda zabrał głos po posiedzeniu Rady Gabinetowej.
- 15:35
- „UE zdecydowanie potępia decyzję rosyjskiej Dumy Państwowej o skierowaniu do prezydenta Putina apelu o uznanie pozarządowych obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie za niezależne podmioty. To uznanie byłoby wyraźnym naruszeniem porozumień mińskich” – napisał na Twitterze Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.
- 15:31
- Putin na konferencji nie zostawił suchej nitki na Ukrainie, NATO i USA.
Kanclerz Niemiec spotkał się z prezydentem Rosji. „Nasze państwa są silnie splecione historycznie” - 15:28
- – Dla mojego pokolenia wojna w Europie jest nie do pomyślenia. Powinniśmy dopilnować, aby tak pozostało. To obowiązek dla głów państw – zakończył Scholz.
- 15:26
- – Stąd nasze życzenie kontynuacji dialogu, nie powinniśmy skończyć w ślepej uliczce. Dla naszego rządu jest jasne, że dalsza agresja wobec Ukrainy miałaby ogromne konsekwencje polityczne i strategiczne. Moje wrażenie jest takie, że wszyscy o tym wiemy – dodał kanclerz Niemiec.
- 15:25
- – Zaprosiliśmy Rosję do kolejnych rozmów w ramach Rosja-NATO, przy udziale USA. OBWE przy polskiej prezydencji zainicjowała nową ścieżkę dialogu. Mówimy tutaj o kolejnej puli pryncypiów i zasad, które towarzysza tej organizacji, w tym również zasadzie niepogwałcenia suwerenności i granic wszystkich państw, w tym także Ukrainy. Te zasady są dla nas niepodlegające negocjacji – mówił Scholz.
- 15:23
- – Środki dyplomatyczne daleko nie zostały wyczerpane. Mamy nadzieje na dalszą pracę w celu pokojowego rozwiązania tego kryzysu. To, ze niektóre jednostki zostały wycofane, są dobrym znakiem. Mamy nadzieję, że zostaną podjęte kolejne – mówił kanclerz Niemiec.
- 15:21
- Sytuacja wokół granicy ukraińskiej i kwestia gwarancji bezpieczeństwa, które sformułowała Rosja, zajęły dużą część naszej rozmowy – mówił Scholz. – W tym kontekście nie możemy nie podkreślać naszego ogromnego zaniepokojenia dotyczące obecności 100 tys. rosyjskich żołnierzy. Bardzo ważne jest, żeby w Europie nie odbyła się kolejna wojna – dodał.
- 15:19
- – Dla społeczeństwa obywatelskiego odnotowujemy trudniejsze czasy. Rozmawialiśmy o postępowaniu Rosji względem Grupy Memoriał.
- 15:17
- – Bardzo dobrze, że ze sobą rozmawiamy – ocenił kanclerz Niemiec Olaf Scholz po rozmowie z Władimirem Putinem. – Nasze państwa są splecione historycznie – dodał.
- 15:10
- – Mówiliśmy również o propozycji rosyjskich w stosunku do NATO i USA w kontekście zaprezentowania Rosji długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa, które miałyby charakter prawnie wiążący – mówi Putin. – Mówiliśmy również o zobowiązaniach dotyczących niedopuszczenia do dalszego rozszerzenia NATO na wschód. Rosja nie może zamykać oczu na to, w jaki sposób USA i NATO na swoją korzyść traktują zasady zapisane w traktatach. Można zapraszać, ale nie ma obowiązku zapraszania nowych członków – dodał.
- 15:07
- – Niemcy prowadzą certyfikację systemu Nord Stream 2. Od grudnia zeszłego roku system jest gotowy do pracy. Ma za zadanie wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne na kontynencie. Ten projekt ma charakter czysto komercyjny i nie ma w nim żadnej barwy politycznej – mówi Władimir Putin. – Jesteśmy też gotowi do przedłużenia dostaw gazu przez Ukrainę także po 2024 roku, kiedy kończy się umowy, jeśli partnerzy będą tym zainteresowani i zostanie zachowany odpowiedni stan techniczny rurociągu na Ukrainie – dodał.
- 15:02
- W Moskwie rozpoczęła się konferencja po spotkaniu prezydenta Rosji Władimira Putina i kanclerza Niemiec Olafa Scholza.
- 14:57
- Brytyjski premier informuje, że z Rosji dochodzą mieszane sygnały dotyczące Ukrainy, ale najnowsze dane wciąż wskazują na możliwą inwazję. „Pochodzące z dziś informacje wywiadowcze nie są krzepiące”.
Boris Johnson zapowiedział też, ze sankcje po ewentualnym ataku Rosji na Ukrainę dotkną też rosyjskich firm pozyskujących kapitał na londyńskich rynkach.
- 14:47
- Amerykańska ambasada w Kijowie ostro o głosowaniu w rosyjskiej Dumie. „To kolejna odrażająca próba naruszenia suwerenności Ukrainy i wyraźne pogwałcenie porozumień mińskich”
- 14:37
- W Pałacu Prezydenckim trwa posiedzenie Rady Gabinetowej dotyczące sytuacji wokół Ukrainy.
- 14:32
- Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kuleba ostrzega przed doniesieniami o wycofaniu wojsk rosyjskich, mówiąc „nie wierzymy w to, co słyszymy, wierzymy w to, co widzimy”.
„Jeśli po rosyjskich zapowiedziach nastąpi prawdziwe wycofanie wojsk, uwierzymy w rozpoczęcie deeskalacji” – twierdzi.
- 14:23
- Kto naprawdę rozgrywa kryzys na Ukrainie? Gen. Skrzypczak dla „Wprost”: Putin nie ma zgody na wywołanie wojny.
Kto naprawdę rozgrywa kryzys na Ukrainie? Gen. Skrzypczak dla „Wprost”: Putin nie ma zgody na wywołanie wojny - 14:11
- Brytyjski tabloid The Sun podaje, powołując się na źródła w amerykańskim wywiadzie, że rosyjski atak na Ukrainę nastąpi o godz. 2.00 w nocy polskiego czasu. Informację podano mimo doniesień o wycofaniu części rosyjskich wojsk z granicy.
- 13:45
- - Nie ma żadnych oznak deeskalacji w terenie. Wręcz przeciwnie. Nagromadzone wojska umożliwiają Rosji przeprowadzenie natychmiastowej inwazji na Ukrainę - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg
- 13:31
- Jest i komentarz rzecznika ministra-koordynatora służb specjalnych
- 13:21
- Tuż po godzinie 13 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się posiedzenie Rady Gabinetowej zwołane przez Andrzeja Dudę. Tematem obrad będzie sytuacja na Ukrainie. Po zakończeniu spotkania zaplanowany jest briefing prezydenta
- 13:05
- Szefowa brytyjskiego MSZ ostrzega, że ryzyko inwazji Rosji na Ukrainę „jest bardzo wysokie”, a wojna „może być nieuchronna”. Minister dodała, że Wielka Brytania „na tym etapie nie może podejmować żadnych zobowiązań dotyczących ewentualnych uchodźców z Ukrainy”. Wedlug Liz Truss jeśli faktycznie dojszie do ataku, "może to być długa, przedłużająca się wojna, która wyrządzi ogromne szkody zarówno narodowi Ukrainy, jak i narodowi Rosji, a także zagrażające bezpieczeństwu europejskiemu”
- 12:59
- Andriej Deszczyca wraca do ukraińskiego MSZ - dowiedział się Polsat News. Zdaniem ambasadora Ukrainy w Polsce wojska rosyjskie - przeciwnie do tego, o czym informowało tamtejsze ministerstwo obrony - nie wracają do garnizonów po zakończeniu ćwiczeń
- 12:55
- – Toczymy tę debatę w dniu, w którym w każdej chwili może przyjść informacja o rosyjskiej agresji, mogącej stać się zarzewiem światowego kryzysu. Przypomnę, że zwiastunem tych wydarzeń był hybrydowy na granicę UE z użyciem imigrantów, który odbywał się z terytorium Białorusi. Polski rząd użył siły, by strumień migrantów nie powędrował na zachód od Europy, stając się narzędziem szantażu i nacisku – powiedział Joachim Brudziński na sesji plenarnej PE.
- 12:33
- Amerykański sekretarz obrony przylatuje dziś do Europy.Lloyd Austin spotka się w Brukseli z ministrami obrony państw NATO i dowództwem Sojuszu. W Polsce ma rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą i ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem
- 12:20
- „5 lutego 2022 r. przejdzie do historii jako dzień klęski zachodniej wojny propagandowej. Zawstydzony i zniszczony bez oddania strzału” - stwierdziła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa
- 12:09
- - To bardzo ważny sygnał, że nasi partnerzy przyjeżdżają do nas i okazują solidarność z narodem ukraińskim - powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko po spotkaniu z Trzaskowskim i Hribem na wspólnej konferencji prasowej.
- Najważniejsze jest to, że jesteśmy tutaj, okazując solidarność z Ukrainą i jej obywatelami - stwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
- 11:55
- Rosyjska Duma zdecydowała ws. separatystycznych republik na Ukrainie
Rosyjska Duma wezwała prezydenta Władimira Putina, by uznał niepodległość separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy: Doniecką Republikę Ludową i Ługańską Republikę Ludową
Rosyjska Duma zdecydowała ws. separatystycznych republik na Ukrainie - 11:40
- Zbigniew Rau, który zabrał głos po Ławrowie, podkreślał, że kluczowym tematem rozmów był stan bezpieczeństwa w Europie, a także sytuacja wokół Ukrainy. - Zaproponowaliśmy inicjatywę nowego dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego w ramach OBWE - mówił
- Jego celem jest redukcja ryzyka konfrontacji oraz wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilności na obszarze OBWE, oczekujemy, że inicjatywa ta pozwoli na poprawę przewidywalności działań, a także wzmocnienie trzech fundamentalnych zasad dla bezpieczeństwa w Europie: zasady wszechstronnego podejścia do bezpieczeństwa, niepodzielności bezpieczeństwa i pokojowych relacji między państwami. Liczymy na zaangażowanie strony rosyjskiej w ten projekt - powiedział Zbigniew Rau
Po rozmowach Rau-Ławrow ws. Ukrainy. „Mamy świadomość powagi wyzwań”, „wysłuchaliśmy propozycję Polski” - 11:25
- Ławrow przemycił później w swojej wypowiedzi coś, o czym Kreml mówi w kontekście Ukrainy i NATO od tygodni. - Ważne jest, żeby unikać jakichkolwiek działań, które mogłyby naruszać poczucie bezpieczeństwa dowolnego kraju, to wszystko zostało zapisane w wielu dokumentach OBWE - mówił, a jest to wtrącenie rosyjskiej narracji, jakoby to bezpieczeństwu Rosji zagrażały bazy NATO, które powstały na wschodniej flance sojuszu
- To nie jest tak, jak starają się przedstawić nasi koledzy z Zachodu, że każdy kraj ma prawo zawierać swoje sojusze. Chodzi o to, żeby nie robić tego absolutnie ze szkodą dla innych, te kraje starają się o tym nie wspominać - kontynuował Ławrow - 11:16
- Po godz. 11 obydwaj szefowie dyplomacji wyszli na konferencję prasową, podczas której podsumowali swoje poranne rozmowy. Jako pierwszy głos zabrał Ławrow, który mówił:
- Nasze stanowisko jest następujące: jedno z największych wyzwań dla OBWE w dniu dzisiejszym to osiągnięcie jednolitego zrozumienia podstawowej, fundamentalnej kwestii bezpieczeństwa europejskiego, czyli kwestii niepodzielności. Bezpieczeństwa, które ma charakter niepodzielony i równy - 11:10
- Zbigniew Rau przybył do Moskwy, by spotkać się z z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Była to pierwsza od niemal 10 lat wizyta polskiego ministra spraw zagranicznych w Moskwie
Trwa konferencja prasowa polityków - 10:21
- Kondycją rynków finansowych steruje obecnie sytuacja na Ukrainie. Informacja o możliwej inwazji 16 lutego zachwiała notowaniami indeksów na całym świecie
Giełdy też żyją sytuacją na Ukrainie. Informacja o planowanej inwazji wystraszyła inwestorów - 9:41
- Mimo braku decyzji o użyciu wojsk NATO na terytorium Ukrainy, państwa Zachodu deklarują kolejną pomoc dla kraju zagrożonego inwazją Rosji. USA zadeklarowały kolejne wsparcie finansowe
Miliard dolarów dla Ukrainy. USA zadeklarowały pomoc finansową - 9:23
- Jak podaje agencja AFP, niektóre siły rosyjskie w pobliżu Ukrainy wróciły do baz
- 8:29
- Rosyjski prezydent urządził na Kremlu widowisko, podczas którego ministrowie obrony i dyplomacji przekonywali go, by kontynuował rozmowy z Zachodem. Zmiana retoryki Kremla to kombinacja strachu przed zadzieraniem z Ukraińcami oraz sankcjami, które uderzyłyby w osobiste majątki rosyjskiej elity. Jest też nadzieja, że niemiecki kanclerz Olaf Scholz przywiezie we wtorek do Moskwy jakiś prezent na pocieszenie
Putin wycofuje się z grożenia wojną. „Geopolityka przegrywa ze strachem o własny tyłek” - 8:06
- Rosyjska Duma we wtorek zastanowi się natomiast, czy nie uznać niepodległości tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Projekty są dwa, prawie tożsame: zakładają to samo, czyli by uznać niepodległość DRL i ŁRL, ale na dwa różne sposoby
Rosja szuka okazji, by namieszać. Duma zajmie się dwiema rezolucjami ws. Ukrainy - 7:25
- Rzecznik Kremla Dmitri Pieskow w rozmowie z amerykańską telewizją CNN oświadczył, że Władimir Putin jest gotów do rozmów na temat sytuacji wokół Ukrainy, a także na temat gwarancji bezpieczeństwa, o które zabiega Rosja
Rosja-Ukraina. Rzecznik Kremla w CNN: Putin jest gotowy do rozmów - 7:20
- Amerykańscy żołnierze, którzy trafili do Polski, ściśle współpracują z polskimi władzami, by wspomóc je w panowaniu nad falą uchodźców, jaką mogłaby wywołać inwazja Rosji na Ukrainę i nad ich ewakuacją - oświadczył rzecznik Pentagonu John Kirby. Podkreślił, że żaden z 3 tys. żołnierzy z 82. Dywizji Powietrznodesantowej nie będzie kierowany do działań na terytorium Ukrainy zgodnie z wcześniejszą deklaracją prezydenta Joe Bidena w tej sprawie
- 6:50
- Boris Johnson organizuje we wtorek specjalne posiedzenie rządowej komisji kryzysowej COBRA, podczas którego poruszona zostanie reakcja Wielkiej Brytanii na presję wywieraną przez Kreml. Brytyjski premier, rozmawiając z dziennikarzami podczas wizyty w Szkocji powiedział, że sytuacja jest „bardzo, ale to bardzo niebezpieczna i trudna”. – Znajdujemy się na skraju przepaści – dodał polityk cytowany przez SKY
- 6;18
- Siły Zbrojne Ukrainy opublikowały nagranie, na którym widać ćwiczenia z wykorzystaniem przeciwpancernych pocisków Javelin. W szkoleniach wzięły również udział m.in. wojska pancerne
Ukraina pokazała nagranie z ćwiczeń wojskowych. Wykorzystała sprzęt od USA
Czytaj też:
Gen. Mieczysław Gocuł dla „Wprost”: Nie wierzę w wojnę