22 lutego obie izby rosyjskiego parlamentu – Duma i Rada Federacji – zaakceptowały ratyfikację umów o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy między Rosją i separatystycznymi republikami w ukraińskim Donbasie – Doniecką i Ługańską Republiką Ludową.
Tego samego dnia Władimir Putin podpisał ustawy o ratyfikacji umów z separatystami z DRL i ŁRL. Na mocy dwóch identycznych traktatów o przyjaźni Rosja ma prawo budować bazy wojskowe w separatystycznych regionach, a one - zgodnie z porozumieniem - mogą zrobić to samo w Rosji.
Rosja-Ukraina. Co zawierają umowy?
Dokumenty podpisane przez Władimira Putina i separatystów przewidują zawarcie odrębnych porozumień o granicach, współpracy wojskowej, sferze socjalnej i naukowo-technicznej. W dokumentach stwierdzono, że Rosja i separatystyczne republiki mają prawo do wspólnej ochrony granic. W tym celu mogą wykorzystywać infrastrukturę wojskową i bazy wojskowe na swoich terytoriach.
Ponadto, umowy zezwalają na przebywanie na terenach republik ludowych rosyjskich oddziałów a strony zobowiązują się także do okazania sobie wzajemnej pomocy, jeśli jedna z nich zostanie zaatakowana.
Umowy zakładają także współpracę w zakresie obrony suwerenności i integralności terytorialnej, wspólnie podejmować działania w celu usunięcia zagrożeń dla pokoju i w celu przeciwdziałania aktom agresji przeciwko nim ze strony wszelkiego państwa bądź grupy państw.
Co ciekawe, strony mają dążyć do osiągnięcia integracji gospodarczej o wysokim stopniu i zawrą odrębne porozumienia o współpracy gospodarczej i handlowej.
Czytaj też:
Putin: Porozumienia mińskie nie istnieją. Ukraina nie może wejść do NATO