W Różany Poniedziałek, czyli w hucznie obchodzonym dniu wieńczącym karnawałowe zabawy w Niemczech, mieszkańcy Kolonii obejrzą platformy z karykaturami znanych postaci. Tym razem figury będą zaprezentowane na stadionie, a nie na ulicach miasta, z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.
Twórcy figur jak zwykle odnieśli się do aktualnych wydarzeń politycznych i społecznych. Wśród tematów pojawiły się m.in. groźba agresji Rosji na Ukrainę oraz kryzys migracyjny na polskiej granicy.
Gierki Putina
Jedna z rzeźb, „gierki Putina”, przedstawia prezydenta Rosji w krótkich spodenkach, bawiącego się klockami. Władimir Putin siedzi przy dziecięcym sorterze, starając się wbić do środka elementy z nazwami kilku krajów (m.in. Ukrainę) i tym samym zrealizować swoją wizję odbudowy Związku Radzieckiego. Obok widnieje napis „stare, dobre czasy”.
Twórcą figury papier mâché jest Herbert Labusga, 83-letni malarz i rzeźbiarz, który urodził się w Opolu, a fachu uczył m.in. w liceum plastycznym w Zakopanem. Powiedział, że jego praca wyraża niezadowolenie z poczynań Putina w Europie.
„Rosyjski szef w Moskwie układa sobie nowy Związek Radziecki. Ze względu na stare dobre czasy wszystkie środki są dla niego dozwolone. 120 tys. mężczyzn pod bronią na granicy z Ukrainą, »pomoc sąsiedzka« w Kazachstanie i Białorusi, nękanie krajów bałtyckich… Władimir, zabawa się skończyła!” – napisali przedstawiciele komitetu festiwalowego o jego pracy.
Samolot Ryanaina i uchodźcy na granicy
Inna z figur jest komentarzem do sytuacji na Białorusi. Postać przypominająca nieuznawanego przez UE prezydenta kraju, Aleksandra Łukaszenkę wygląda jak wampir, który trzyma w ręku mały samolot linii Ryanair. To nawiązanie do uprowadzenia maszyny z opozycyjnym dziennikarzem Ramanem Pratasiewiczem na pokładzie.
Nad nią góruje Władimir Putin pociągający za sznurki. Mottem tej pracy jest „rządzić, a raczej dyktować”. Na karykaturę składają się też dłonie uczestników protestów, trzymające flagi z napisem „refugees welcome” (ang. uchodźcy mile widziani), flaga LGBT oraz biało-czerwono-białe flagi, używane przez opozycję demokratyczną na Białorusi.
„Łukaszenka, białoruski dyktator z łaski Putina, fałszuje wybory, miażdży ruch demokratyczny i prowokuje okrutny dramat uchodźców na polskiej granicy” – napisał o tej rzeźbie komitet festiwalowy.
Widzowie obejrzą figury podczas pokazu 28 lutego.
Czytaj też:
Sondaż: Połowa Rosjan za użyciem siły, byle zapobiec Ukrainie w NATO