Prokuratur Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan wydał oświadczenie ws. wojny na Ukrainie. Zaznaczył, że pomimo faktu, że przebywa w Bangladeszu, uważnie śledzi całą sytuację z „coraz większym zaniepokojeniem”.
Khan podkreślił, że Trybunał w Hadze w ramach swojej jurysdykcji może zbadać potencjalne zbrodnie wojenne, akty ludobójstwa lub zbrodnie przeciwko ludzkości, którą zostaną popełnione przez Rosję na Ukrainie od lutego 2014 r. Dodał, że za swoje czyny może odpowiedzieć każda osoba.
Wojna na Ukrainie. Prokurator Karim Khan o międzynarodowym prawie humanitarnym
Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego stwierdził, że „wszystkie strony konfliktu zbrojnego muszą przestrzegać swoich zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego”.
Ukraina zaakceptowała jurysdykcję Trybunału w Hadze po aneksji Krymu przez Rosję w marcu 2014 r. i późniejszych walkach na wschodnie Ukrainy między prorosyjskimi separatystami i ukraińskimi siłami rządowymi.
Wstępne postępowanie Trybunału w Hadze ws. zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości
W grudniu 2020 roku biuro prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego poinformowało o zakończeniu postępowania przygotowawczego w sprawie sytuacji na Ukrainie w związku z konfliktem w Donbasie i aneksją Krymu. W komunikacie przekazano, że są podstawy, aby stwierdzić, że doszło do zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.
Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie zostało zakończone, ale nie wszczęto oficjalnego śledztwa, bo formalny wniosek nie został złożony. W grudniu 2021 r. Khan pytany o postępy w sprawie przyznał, że nie ma w tej kwestii aktualnych informacji.
Rosja nie jest członkiem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze i nie przyjmuje wyroków MTK.
Wojna na Ukrainie. Śledź relację NA ŻYWO
Najnowsze informacje na temat wojny Rosja – Ukraina można znaleźć w naszej relacji NA ŻYWO.
Czytaj też:
NA ŻYWO: Wojna Rosja – Ukraina. Putin chce zdobyć Kijów. Najnowsze informacje z 25.02