Jak podkreśla CNN, było to pierwsze wystąpienie przedstawicieli amerykańskiego wywiadu przed House Intelligence Committee, czyli Komisją Wywiadowczą Kongresu. Swoją wiedzą z kongresmenami dzielili się m.in. Dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines i dyrektor CIA Bill Burns.
Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) jest przekonana, że Władimir Putin podjął decyzję o inwazji na Ukrainę w oparciu o kilka błędnych przekonań. Po pierwsze, był przekonany, że Ukraina jest słaba i łatwo ją zastraszyć. Po drugie, był pewien, że europejskie kraje, a zwłaszcza Niemcy i Francja, są zajęte swoimi sprawami i niechętnie podejmą ryzyko konfrontacji z Rosją. Po trzecie – Putin miał być pewien, że uodpornił i usamodzielnił rosyjską gospodarkę na tyle, że nie zaszkodzą jej sankcje. Czwarte błędne przeświadczenie Putina dotyczyło siły jego własnej armii.
Rosyjski przywódca sądził, że jest ona zmodernizowana i gotowa do zdecydowanego zwycięstwa przy minimalnych kosztach. – Okazało się, że (Putin – red.) mylił się pod każdym względem – powiedział Burns.
Wojna na Ukrainie. Winne „osobiste przekonanie Putina”?
Zdaniem szefa CIA Władimir Putin liczył na szybkie zajęcie Kijowa, nawet w ciągu dwóch dni, i zainstalowanie tam marionetkowego rządu. Zaciekły opór Ukraińców i porażka rosyjskiego „blitzkriegu” nie spowodują jednak, według wywiadu USA, że Putin porzuci zamiar podboju Ukrainy. Zdaniem Burnsa jest to kwestia jego „głębokiego osobistego przekonania”.
Władimir Putin ma polegać nie na trzeźwych ocenach, ale podszeptach małego grona doradców. Ich krąg miał się zaważyć jeszcze bardziej po wybuchu pandemii COVID-19. Nie od dziś wiadomo, że prezydent Rosji bardzo bał się zakażenia, co pogłębiło jego izolację. Zdaniem CIA Putin od wielu lat „spala się w łatwopalnym połączeniu żalu i ambicji”.
Wywiad USA spodziewa się „paskudnych tygodni”
Centralna Agencja Wywiadowcza prognozuje, że w najbliższym czasie wojna nie zelżeje, bo Ukraińcy nadal będą stawiać zaciekły opór. CIA spodziewa „paskudnych kilku tygodni” z dużą liczbą ofiar cywilnych, na które nie ogląda się Moskwa.
W podobnym tonie wypowiadała się Dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines. Jej zdaniem Rosjanie nie spodziewali się, że Ukraińcy stawią tak zacięty opór. Sama armia agresora ma z kolei cierpieć na szereg problemów, takich jak niskie morale, trudności z zaopatrzeniem i logistyką. Zdaniem Haines nie skłoni to jednak Władimira Putina do wycofania się, ponieważ wojna na Ukrainie jest dla niego taką, „na której przegranie nie może sobie pozwolić”.
W ocenie szefowej wywiadu USA, Moskwa miała zły plan, co teraz przejawia się także wysokimi stratami w ludziach. Zginąć miało już około 2-4 tys. rosyjskich żołnierzy. Mimo tego w najbliższych tygodniach Dyrektor Wywiadu Narodowego spodziewa się eskalacji działań wojennych na Ukrainie. – Prawdopodobnie Putin będzie dwoił się i troił, nie zważając na ofiary wśród ludności cywilnej – stwierdziła Haines.
Raport Wojna na Ukrainie
Otwórz raport