Przypomnijmy, że od kilku dni trwa zamieszanie wokół tematu przekazania przez Polskę myśliwców MiG-29 dla ukraińskiej armii, o co apelował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Z ust m.in. ważnych urzędników z Unii Europejskiej czy USA padają informacje, że ukraińskie siły powietrzne mogą zostać wzmocnione m.in. przez polskie samoloty. W zamian Polska miałaby otrzymać samoloty od Amerykanów. Do sprawy oficjalnie odniosło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W komunikacie postawiono warunki, pod którymi Polska byłaby gotowa przekazać maszyny.
„Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki" – czytamy w komunikacie MSZ.
„Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn. Rząd Polski zwraca się też do innych państw NATO – posiadaczy samolotów MIG-29 – o podobne działanie” – oświadczyło MSZ.
Nieoficjalne odpowiedzi z USA
Niedługo po tym komunikacie stacja CNN opublikowała krótką wypowiedź anonimowego przedstawiciela departamentu obrony USA. Wynika z niej, że Amerykanie widzieli oświadczenie Polski, ale „tym razem nie mają nic do zaoferowania”. Podsekretarz w departamencie stanu USA Victoria Nuland poinformowała w trakcie wystąpienia przed komisją ds. zagranicznych, że o oświadczeniu Polski dowiedziała się w drodze do Kongresu. Podkreśliła, że decyzja nie była konsultowana z Waszyngtonem. Zaznaczyła, że przygotowywana jest odpowiedź.
Polskie myśliwce dla Ukrainy. Rzecznik Pentagonu: Uczestniczymy w różnych dyskusjach
O kwestię przekazania Ukrainie polskich MiG-ów na poniedziałkowej konferencji prasowej został wprost zapytany rzecznik Pentagonu John Kirby. Wskazał, że zależy to od polskich władz. – Ja nie mogę tutaj wypowiadać w imieniu polskich władz. To, co powiedzieliśmy, to że jest to suwerenna decyzja każdego państwa: Polski, innych państw. Jeśli jakiś kraj chce przekazać samoloty ukraińskim siłom powietrznym, to jest suwerenna decyzja, która mogą podjąć. Stany Zjednoczone nie będą stały na drodze i nie będą przeszkadzały – podkreślił Kirby.
Raport Wojna na Ukrainie
Otwórz raport