W poniedziałek 14 marca premier Australii Scott Morrison i szefowa australijskiej dyplomacji Marise Payne wydali wspólne oświadczenie, w którym poinformowali o zgłoszeniu przed ICAO sprawy zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines w 2014 roku.
„W świetle prawa międzynarodowego Rosja odpowiedzialna jest za zestrzelenie tego samolotu, dlatego podjęliśmy kroki w Radzie ICAO, by walczyć o sprawiedliwość 298 ofiar (katastrofy lotniczej), w tym 38 Australijczyków” – poinformowali politycy.
Wojna na Ukrainie pretekstem do przypomnienia sprawy MH17
Sprawa prowadzona przed cywilnymi organami byłaby oczywiście odrębna od tej karnej, prowadzonej obecnie w Holandii. Australijczycy mają w tym wypadku pełne poparcie władz tego kraju. „Śmierć 298 cywilów, w tym 196 Holendrów, nie może i nie powinna pozostać bez konsekwencji. Obecne wydarzenia w Ukrainie podkreślają jej znaczenie” – podkreślał minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra.
Zestrzelenie samolotu Malaysian Airlines MH17. Dwa postulaty przed ICAO
Ten punkt widzenia w pełni podziela strona australijska, która nie kryje, że to właśnie „niesprowokowana i nieuzasadniona” rosyjska inwazja na Ukrainę przyspieszyła decyzję w sprawie procesu cywilnego.
Władze Australii domagają się od Federacji Rosyjskiej pełnego zadośćuczynienia za wyrządzone szkody. Drugim postulatem jest zawieszenie prawa głosu Rosji w Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, decydującego o standardach dla cywilnych podróży.
Katastrofa MH17
Lot MH17, który 17 lipca 2014 roku zakończył się na terytorium Ukrainy po rozbiciu samolotu zestrzelonego pociskiem rakietowym BUK. W wyniku katastrofy zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi znajdujący się na pokładzie – łącznie 298 osób.
W czerwcu 2019 roku holenderscy śledczy oskarżyli w związku z katastrofą cztery osoby. Zarzuty dotyczą trzech Rosjan: Igora Girkina, Siergieja Dubinskiego i Olega Pułatowa oraz Ukraińca Leonida Charczenki. Wydano międzynarodowe nakazy aresztowania. Prowadzony przez Holendrów Wspólny Zespół Śledczy (JIT) przekazał, że wspomniani mężczyźni mieli być odpowiedzialni za transport rakiety BUK użytej później do zestrzelenia samolotu MH17.
Raport Wojna na Ukrainie
Otwórz raport
Czytaj też:
Wojna na Ukrainie. CNN: Trwają rozmowy o podróży Joe Bidena do Europy