Próba wybicia się Unii Europejskiej na geopolityczną niezależność zakończyła się nową wojną w Europie. Liderzy UE kombinowali z Rosją, próbując uwolnić się spod kurateli Ameryki, która teraz musi ratować ich przed niedawnym sojusznikiem. – pisze w okładkowym tekście Jakub Mielnik.
O czym jeszcze w najnowszym „Wprost”?
„Pozostałych powybijały Ruskie”. Karolina Baca-Pogorzelska rozmawiała z trzema rodzinami, które uciekły z dziećmi z niszczonego przez Rosjan Mariupola. Powstał przejmujący pamiętnik z miasta, które wojska Putina cały czas próbują zrównać z ziemią.
„Pizza, papież i długa wojna”. Nie ma powodów, żeby nie wierzyć Joe Bidenowi w zapewnienia, że Zachód i NATO poważnie traktują swoje sojusznicze zobowiązania, ale Ukraina nadal krwawi – pisze Dariusz Grzędziński.
„Metamorfoza Dudy i ponure prognozy”. Andrzej Duda pod wpływem wojny za naszą granicą zmienił się z polityka zasklepionego w prawicowej narracji w takiego, który potrafi walczyć o większą sprawę. Komentarz Elizy Olczyk.
„Koniec przyjaźni PiS z Orbanem?”. Najwierniejszy sojusznik PiS w Unii Europejskiej przestał być wygodnym partnerem dla polskiego rządu – piszą Joanna Miziołek i Eliza Olczyk.
„Nowe piekło kobiet”. Izabela Palińska, politolożka i działaczka na rzecz praw kobiet opowiada Krystynie Romanowskiej o trudnościach i niebezpieczeństwach, na jakie są narażone kobiety, które uciekły przed wojną do Polski.
„Czajkowski i kałasznikow”. – Musimy otrzeźwieć, przestać oddzielać ten ich cholerny balet, muzykę klasyczną, literaturę od ich kałasznikowów – ostro mówi Paulinie Sosze-Jakubowskiej sopranistka z Ukrainy, Victoria Vatutina.
„Dajcie nam żyć”. Na szczęście jest w Polsce dużo kobiet, które nie mają problemu ze swoją seksualnością i ja się do tej grupy zaliczam – deklaruje Majka Jeżowska w rozmowie z Katarzyną Burzyńską-Sychowicz.
„Dojdzie do poważnego tąpnięcia”. W jakiej kondycji, miesiąc po wybuchu wojny w Ukrainie, jest polska gospodarka? – Bez wątpienia dojdzie do poważnego tąpnięcia – ocenia prof. Witold Orłowski, ekonomista. Wywiad Agnieszki Szczepańskiej.
„Unia chowa głowę w piasek”. Milczenie Unii Europejskiej w sprawie przepływu towarów do Rosji to dyskryminacja polskiej gospodarki – pisze Ryszard Florek, polski przedsiębiorca, prezes Fakro.
„Rosyjski plan B”. Zdobycie obwodów ługańskiego i donieckiego ma uratować honor rosyjskiej armii i Putina przed narodowym linczem – pisze w swojej analizie gen. Waldemar Skrzypczak.
„Putin walczy o życie”. – Putin wie, że nie tylko on może użyć broni atomowej, co musi hamować jego zapędy – mówi Agnieszce Szczepańskiej Arleta Bojke, autorka książki „Władimir Putin. Wywiad, którego nie było”.
„Korytarz niby-humanitarny”. Rząd w Kijowie uważa, że międzynarodowy Czerwony Krzyż legitymizuje rosyjskie czystki etniczne. Wojska Moskwy siłą wywożą cywilów w głąb Rosji – pisze Jakub Mielnik.
„Wowa, Chmielnicki jest z Tobą”. Mieszkańcy obwodu chmielnickiego organizują pomoc dla uchodźców wewnętrznych i żołnierzy. Tym ostatnim brakuje kamizelek kuloodpornych, hełmów, śpiworów, leków. Relacja Karoliny Bacy-Pogorzelskiej.
„Szlachetna książka kontrowersyjnego noblisty”. Austriacki pisarz Peter Handke Nagrodę Nobla odbierał razem z Olgą Tokarczuk, a teraz ukazała się u nas jego ważna powieść z bolesnym dla jego rodaków podtekstem. Recenzja Leszka Bugajskiego.
„Sępy wylatują na żer”. Felieton Łukasza Orbitowskiego.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.