W niedzielę 24 kwietnia w powszechnych, bezpośrednich i równych wyborach Słoweńcy wybierali 88 deputowanych. Jednocześnie wybranych zostanie dwóch przedstawicieli mniejszości narodowych - po jednym z mniejszości włoskiej i węgierskiej. Wybory te były niezwykle ważne, ponieważ ubiegający się o reelekcję premier Janez Jansza jest jednym z najwierniejszych sojuszników Viktora Orbana.
Janez Jansza - sylwetka
O reelekcję ubiegała się Słoweńska Partia Demokratyczna Janeza Janszy. Polityk ten ma już na swoim koncie kilka kadencji na stanowisku szefa rządu (2004-2008, 2012-2013 oraz od 2020 roku). W 2013 polityk stał się bohaterem skandalu, który doprowadził do rozpadu koalicji rządzącej. Na jaw wyszły bowiem nieprawidłowości dotyczące jego oświadczeń majątkowych. Polityk został oskarżony o korupcję w sprawie dotyczącej dostawy fińskich czołgów.
Obecnie wiele kontrowersji wzbudza ścisły sojusz Janeza Janszy z Viktorem Orbanem. Premier Słowenii wielokrotnie krytycznie wypowiadał się o działaniach Unii Europejskiej, sugerował także naciski na lokalne media. Jednocześnie w ostatnich tygodniach eksperci zauważają, że szef słoweńskiego rządu wyraźnie wspiera Ukrainę po inwazji ze strony Rosji. Polityk popierał m.in. europejskie aspiracje Ukrainy.
W wyborach parlamentarnych startowała także m.in. centrowa partia Roberta Goloba Ruch Wolności oraz centrolewicowa Koalicja Łuku Konstytucyjnego.
Słowenia wybory. Wyniki głosowania. Kto wygrał?
Janez Jansza - jak wynika z sondaży exit poll - zdecydowanie przegrał w głosowaniu. Z sondaży exit poll wynika, że partia Roberta Goloba Ruch Wolności uzyskała 35,8 proc. głosów i to właśnie ona utworzy nową koalicję rządzącą. Na formację obecnego premiera zagłosowało 22,5 proc. wyborców.
Skala porażki Janszy jest ogromnym zaskoczeniem. Według ostatnich przedwyborczych sondaży jego ugrupowanie mogło liczyć na 24 proc. poparcia, a Ruch Wolności na 27,7 proc. głosów.
Czytaj też:
W niedzielę wybory nie tylko we Francji. „Drugi Orban” utrzyma się u władzy?