Światowe Forum Ekonomiczne rozpoczęło się w niedzielę 22 maja w szwajcarskim Davos i potrwa do czwartku 26 maja. Politycy, przedstawiciele biznesu, organizacji pozarządowych i naukowcy zebrali się by poruszyć najważniejsze kwestie światowej polityki i gospodarki.
Rosyjscy politycy nie dostali zaproszenia na Forum. W tym roku w Davos goście zamiast „Domu rosyjskiego” mogą odwiedzić wystawę poświęconą wojnie w Ukrainie zatytułowaną „Dom zbrodni rosyjskich”.
Wystawa o zbrodniach wojennych
Ksenia Malyh kurator, badaczka sztuki współczesnej powiedziała w rozmowie z Polsat News, że na wystawie są pokazywane wyłącznie zweryfikowane fotografie dokumentujące rosyjskie zbrodnie. – W większości są to zdjęcia ukraińskich fotografów, oprócz tego mamy mapę z oficjalnymi statystykami, liczbą zabitych cywilów. Skupiamy się na zbrodniach wojennych. Naszym kluczowym zadaniem jest pokazanie tego, co dzieje się w Ukrainie w tym momencie – wyjaśniła.
– Sądzę, że nadszedł czas, by zapomnieć o iluzji, jaką mieliście na temat Rosjan. Prezentowali się tutaj w Davos każdego roku od strony, którą chcieli wam pokazać. Teraz widzimy ich prawdziwą twarz – dodała Ksenia Malyh.
Klaus Schwab założyciel Forum Ekonomicznego ocenił, że „rosyjska agresja będzie w przyszłości opisywana jako złamanie powojennego, postzimnowojennego porządku”, a „forum w Davos zrobi wszystko, by wspierać Ukrainę”.
Forum Ekonomiczne w Davos
Wśród gości Forum jest 50 szefów rządów lub przywódców państw i organizacji międzynarodowych z całego świata. Swój udział zapowiedzieli m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa czy kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Polskę będą reprezentować prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Czytaj też:
MSZ Norwegii odpowiedziało Morawieckiemu. Premier zarzucił krajowi „żerowanie na wojnie”