„Jak będzie wyglądała sytuacja w Ukrainie pod koniec 2022 roku?” – takie pytanie zostało zadane respondentom w najnowszym sondażu Ipsos dla oko.press. Największa grupa badanych wskazała na odpowiedź: „Rosja przegra i będzie musiała wycofać się z Ukrainy” (39 proc. głosów). Niewiele mniej ankietowanych jest przekonanych, że „Rosja zajmie wschodnią część Ukrainy i zostanie uzgodniony rozejm". Na taki scenariusz wskazało 37 proc. uczestników badania.
5 proc. uważa, że „Rosja wygra i podporządkuje sobie całą Ukrainę”. Z kolei 18 proc. ankietowanych nie umie wskazać jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie.
Wojna na Ukrainie. Szósty pakiet sankcji – co zakłada?
Przypomnijmy – trwa 96. dzień rosyjskiej napaści na Ukrainę. Wbrew zakłamanej propagandzie agresorów – wojsko podległe Władimirowi Putinowi atakuje nie tylko cele militarne, ale także obiekty zamieszkałe przez ludność cywilną. Żołnierze Ukrainy stawiają okupantom silny opór, a w niektórych regionach przeprowadzają kontrataki.
Ze względu na pogwałcenie prawa międzynarodowego przez Rosję i zbrodniczy najazd na niepodległe państwo, na kraj agresora zostały nałożone sankcje. W poniedziałek 30 maja w godzinach wieczornych przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że europejscy przywódcy porozumieli się w sprawie szóstego pakietu sankcji gospodarczych wobec Rosji. Ich głównym założeniem jest embargo na rosyjską ropę naftową.
„Jest zgoda na embargo na eksport rosyjskiej ropy naftowej z Rosji do Unii Europejskiej” – napisał na Twitterze Charles Michel. „Pokrywa to ponad 2/3 importu ropy z Rosji, odcinając ogromne źródło finansowania machiny wojennej. Maksimum presji na Rosję, aby zakończyć wojnę” – napisał przewodniczący Rady Europejskiej.