Nie będzie unijnego embarga na rosyjską ropę. Strach przed inflacją i spadkiem PKB przeważył nad oburzeniem na rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Szefowa Komisji Europejskiej znalazła pokrętne tłumaczenie na fiasko trwających od miesiąca negocjacji w sprawie wstrzymania importu ropy z Rosji. Ursula von der Leyen twierdzi, że gdyby Unia przestała kupować rosyjską ropę, Putin zacząłby ją sprzedawać innym klientom, którzy oferują za paliwa więcej pieniędzy niż Europa. – pisze Jakub Mielnik.
O czym jeszcze w najnowszym „Wprost”?
„Tykająca bomba chemiczna”. Rosjanie mogą doprowadzić do katastrofy ekologicznej, bombardując wielkie zakłady przemysłowe i magazyny substancji chemicznych. Dewastacja np. Azowstali może sprawić, że zgromadzony tam siarkowodór, zabije całe Morze Azowskie, a zagrozić może Czarnemu i Śródziemnemu – pisze Karolina Baca-Pogorzelska.
„Znaleźliśmy się w pułapce”. – Jeżeli raz się ugniemy, to Bruksela wytoczy inne działa i będzie się domagała czegoś innego – mówi Elizie Olczyk europoseł PiS Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych.
„Prosty prawnik z Kancelarii Prezydenta”. Minister Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, opowiada Joannie Miziołek i Elizie Olczyk o polityce i bliskiej znajomości polskiego Prezydenta z Wołodymyrem Zełenskim.
„Co ma najbogatszy poseł”. Najbogatszy poseł w Sejmie ma majątek o wartości ponad 40 mln złotych – co się na niego składa? Artur Łącki z PO od lat działa w hotelarstwie i mówi Agnieszce Szczepańskiej o trudnej sytuacji w branży.
„Tory idą przez moją kuchnię”. CPK linie kolejowe łączące go ze światem wyznaczył przez tysiące domów. – Nikt z nami nie rozmawia, nikt nie pyta o zdanie – powtarzają mieszkańcy zagrożeni wysiedleniem. Reportaż Piotra Barejki.
„Potwornie zakłamany świat”. Karolina Korwin Piotrowska opowiada Wiktorowi Krajewskiemu o realiach pracy w magazynach dla pań, mobbingu w białych kołnierzykach i polskim hejcie.
„Nawet w wakacje cieszmy się z deszczu”. Dr Sebastian Szklarek, ekohydrolog z Polskiej Akademii Nauk, ostrzega przed konsekwencjami zmian klimatycznych i nadchodzącą suszą. Rozmowa Krystyny Romanowskiej.
„Polscy ambasadorzy”. Przedstawiamy 100 polskich firm, które mają najwyższe obroty w eksporcie.
„Donbas krwawi”. Sprzętu jest za mało. Na Donbas, który jest obecnie najważniejszym miejscem walk, dociera on za wolno. A Zachód, według niemieckiej prasy, staje się zmęczony wojną. Tekst Karoliny Bacy-Pogorzelskiej.
„Zdrajców spotka katastrofa”. W wyniku klęski tzw. operacji specjalnej Putin musiał zredukować swoje zamiary. Teraz będzie dążył do utrzymania zdobytej części Ukrainy – ocenia gen. Waldemar Skrzypczak
„Wszystko rozegra się na Indo-Pacyfiku”. Europa pochłonięta jest wojną na Ukrainie, ale według sinologa, prof. Bogdana Góralczyka, amerykańsko-chińska batalia o światową dominację może się rozegrać wokół Tajwanu. Rozmowa Michała Banasiaka.
„Uzależnionych od nikotyny trzeba leczyć”. Uzależnienie od nałogu to śmiertelna choroba, którą trzeba leczyć. Są już wytyczne, jak to robić – mówi Katarzynie Pinkosz prof. Piotr Jankowski, kardiolog.
„Muzycy rockowi i pieśni żałobne”. Supergrupa Polskie Znaki wraz z gośćmi nagrała album „Rzeczy ostatnie”, będący zestawieniem 12 ludowych pieśni żałobnych w nowoczesnych aranżacjach. Materiał Macieja Drzażdżewskiego
„Życie młodych”. Na pierwszą powieść Sebastiana Nowaka zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Podobnie jak na „chuligański” debiut Gabriela Krauze. Młodzi bezkompromisowo piszą o rówieśnikach. Recenzje Leszka Bugajskiego.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.