MSZ Norwegii odrzuciło w czerwcu wniosek rosyjskiej firmy wydobywczej Arktikugol w sprawie dostarczenia zaopatrzenia do rosyjskiej osady górniczej Barenstburg na Spitsbergenie. Powodem były nałożone na Rosję sankcje związane z wojną na Ukrainie.
Barenstburg zamieszkuje około 500 osób, w większości są to Rosjanie. Miejscowość znajduje się na kontrolowanym przez Norwegię archipelagu Svalbard na Oceanie Arktycznym. Rosja ma jednak prawo do eksploatacji zasobów naturalnych archipelagu na mocy traktatu paryskiego podpisanego w 1920 r. tzw. traktat spitsbergeński.
Rosja zareagowała na ruch Norwegii ws. archipelagu Svalbard
Wiceprzewodniczący Rady Federacji Konstantin Kosaczew zarzucił Norwegii łamanie postanowień traktatu. Na statku z 20 tonami ładunku miała znajdować się m.in. żywność dla pracujących na wyspie górników. Miała ona stanowić 33 proc. towarów. – To jest z natury niemoralne. To narusza prawa człowieka i zasady humanizmu – komentował senator. Rosjanie zaczęli również podważać status archipelagu Svalbard. Krótko po tym, norweskie strony padły ofiarą ataków hakerów z Rosji.
Stronami traktatu jest obecnie 50 państw, ale oprócz Rosji i Norwegii swoje stacje badawcze posiada Polska (pięć, w tym jedną całoroczną) oraz Czechy (jedną). Jak zaznacza portal rusturkey.com decyzją Recepa Tayyipa Erdogana do porozumienia ma zamiar przystąpić Turcja. Prezydent podpisał projekt ustawy, który trafił do gabinetu przewodniczącego parlamentu.
Turcja dołączy do traktatu spitsbergeńskiego. Co to oznacza?
W przypadku dołączenia Turcji do traktatu spitsbergeńskiego ich obywatele będą mogli kupować tam nieruchomości. Przyznane zostaną im również prawa do łowienia ryb na archipelagu Svalbard oraz na wodach terytorialnych archipelagu. Z kolei firmy będą mogły pracować w dziedzinie żeglugi morskiej, przemysłu, górnictwa. Naukowcy będą mieli możliwość prowadzenia badań w tworzonej Tureckiej Stacji Naukowej, a studenci zyskają opcję studiowania w Centrum Uniwersyteckim na Svalbardzie.
Czytaj też:
Rosja przejmuje kontrolę nad jednym z największych złóż gazu. Wystarczył dekret Putina