Irańska Gwardia Rewolucyjna zatrzymała kilku obcokrajowców, w tym drugiego najwyższego rangą przedstawiciela Wielkiej Brytanii w Teheranie, za rzekome działania szpiegowskie – podała agencja Reutera, powołując się na informacje irańskiej telewizji państwowej. Nie zaznaczono, kiedy doszło do zatrzymania, oraz czy obcokrajowcy nadal przebywają w areszcie.
Powodem zatrzymania było pobieranie próbek gleby w strefach zastrzeżonych. Szpiedzy mieli pobierać próbki ziemi na pustyni w Iranie, gdzie przeprowadzane były ćwiczenia Gwardii Rewolucyjnej w zakresie testów rakietowych. Irańska telewizja wyemitowała materiał z brytyjskim dyplomatą Gilesem Whitakerem, który miał pobierać próbki gleby. Został wydalony z terenu po wyrażeniu przeprosin.
Wielka Brytania zabiera głos ws. zatrzymania ich obywatela w Iranie
Głos w sprawie zajął rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii, który zaznaczył, że „doniesienia o aresztowaniu brytyjskiego dyplomaty w Iranie są całkowicie fałszywe”. Samuel Heath, rzecznik Wielkiej Brytanii w Stanach Zjednoczonych napisał na Twitterze: „Whitaker nie jest już nawet na służbie w Iranie”.
Wśród zatrzymanych zidentyfikowano również męża austriackiej attache kulturalnej w Iranie. Trzecim obcokrajowcem, którego rozpoznano, jest Maciej Walczak. To profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który miał odwiedzić Iran jako turysta. Nagranie z irańskiej telewizji ma przestawiać Walczaka, który razem z trzema kolegami zbierał próbki ziemi w innym rejonie Iranu w ramach programu wymiany naukowej.
Łukasz Jasina skomentował sprawę Polaka
O sprawę Polaka Wirtualna Polska zapytała rzecznika polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. „Nie mamy w tej chwili potwierdzenia, że taki przypadek ma miejsce. Po zweryfikowaniu sprawy zakomunikujemy to, jeśli będzie taka potrzeba” – skomentował Łukasz Jasina.
MSZ wydało również oświadczenie w tej sprawie, którym potwierdziło, że „we wrześniu 2021 roku w Iranie został pozbawiony wolności polski obywatel”. „Służby konsularne od samego początku pozostają w stałym kontakcie z naszym obywatelem oraz jego rodziną, zatrzymanemu udzielona została pomoc prawna. Podejmowane są działania konsularne i dyplomatyczne, by umożliwić naszemu obywatelowi jak najszybszy powrót do Polski. Nasze dalsze kroki koordynujemy również z państwami sojuszniczymi” – podsumowano.
Czytaj też:
Rewolucja w brytyjskim rządzie. Kolejni ministrowie podali się do dymisji