Głównym etapem jest doroczne spotkanie przywódców siedmiu najbardziej rozwiniętych państw świata i Rosji (G8) w nadbałtyckim kurorcie Heilingendamm w Niemczech.
Amerykański prezydent odwiedzi kilka krajów, w tym 8 czerwca Polskę.
Będzie także w Czechach, Włoszech, Albanii i Bułgarii.
Spotka się łącznie z 15 europejskimi przywódcami oraz z papieżem Benedyktem XVI.
"Zimna wojna się skończyła. Jesteśmy już w XXI wieku" - powiedział Bush przed odlotem do Pragi, dokąd przyleci ok. godz. 20.00.
Amerykański prezydent określił stosunki na linii Waszyngton- Moskwa jako "złożone", co dotychczas było określeniem stosowanym do relacji amerykańsko-chińskich.
Na szczycie G8 Bush ma omawiać ze swoimi partnerami problem Iranu i plany nuklearne tego kraju, kwestię niepodległości Kosowa, stosunki USA i państw zachodnich z Rosją, a także sprawę ocieplania się klimatu i kryzys humanitarny w sudańskiej prowincji Darfur.
Bush przybędzie w piątek na kilka godzin na Hel, gdzie spotka się z prezydentem Lechem Kaczyńskim; głównym tematem rozmowy będą najprawdopodobniej amerykańskie plany umieszczenia na polskim terytorium elementu tarczy antyrakietowej - wyrzutni rakiet przechwytujących.
Swą podróż po Europie Bush rozpocznie od Czech, gdzie we wtorek uczestniczyć będzie w konferencji na temat demokracji na świecie, z udziałem m.in. byłego prezydenta Vaclava Havla. Według planów USA, w Czechach ma stanąć radar wczesnego ostrzegania - drugi element tarczy antyrakietowej w Europie.
Według obserwatorów, wizyty Busha w Polsce i w Czech są wyraźnym sygnałem wobec Moskwy, że Amerykanie nie ustąpią w sprawie tarczy.
Po szczycie G8 i wizycie w Polsce Bush spotka się w Rzymie z papieżem Benedyktem XVI i włoskimi politykami oraz odwiedzi Bułgarię i Albanię. Ten ostatni kraj będzie po raz pierwszy gościł urzędującego amerykańskiego prezydenta.
Obserwatorzy uważają, że szczyt G8 będzie barometrem współpracy USA z zachodnioeuropejskimi sojusznikami oraz stosunków Zachodu z Rosją. Bush spotka się osobno z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, który ostatnio coraz ostrzej atakuje USA w swych przemówieniach w związku z planami budowy tarczy w Polsce i rozszerzaniem NATO na wschód.
Jednym z głównych wątków rozmowy z Putinem będzie prawdopodobnie kwestia Kosowa. Państwa zachodnie popierają jego niepodległość i chcą uchwalić sankcjonującą ją rezolucję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Rosja jednak, popierająca Serbię, grozi wetem.
Jak powiedział doradca Busha ds. bezpieczeństwa narodowego Stephen Hadley, w czasie wizyt w krajach Europy Środkowo- Wschodniej Bush będzie przekonywał, że wojna w Iraku jest kontynuacją kampanii USA na rzecz demokracji na świecie - przykładem której było poparcie narodów bloku sowieckiego walczących z komunizmem.
pap, ss