Papież Franciszek mianował 14 osób na członków dykasterii. Trzy z nich to kobiety, które wejdą w skład watykańskiej Dykasterii ds. Biskupów – poinformował portal Vatican News. Dykasteria to urząd administracyjny Kościoła katolickiego. Dykasteria ds. Biskupów zajmuje się rekomendacją nowych biskupów i przedstawianiem nominacji do zatwierdzenia papieżowi.
Dykasteria ds. Biskupów. Czym się zajmuje?
Do zadań Dykasterii ds. Biskupów należy również ustanawianie, dzielenie i łączenie diecezji, przyjmowanie raportów ordynariuszy z pracy i problemów diecezji oraz organizowanie ich wizyty do Watykanu, która zgodnie z prawem kościelnym powinna odbywać się co pięć lat. Do tej pory członkami tej dykasterii byli kardynałowie, biskupi i księża.
Nominację od Ojca Świętego otrzymały dwie siostry zakonne. Są to sekretarz generalna (osoba numer dwa) w Gubernatoracie Państwa Watykańskiego Raffaella Petrini z Włoch oraz była wieloletnia przełożona generalna Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki (sióstr salezjanek) Yvonne Reungoa z Francji, która jest mocno zaangażowana w pracę w Afryce.
Papież Franciszek mianował trzy kobiety, które będą miały wpływ na wybór biskupów
Trzecią kobietą jest pochodząca z Argentyny przewodnicząca Światowej Unii Katolickich Organizacji Kobiecych Maria Lia Zervino, która od lat pracuje na rzecz praw kobiet i ich większego zaangażowania w życie Kościoła. Nominacje są odpowiedzią na deklaracje papieża Franciszka, aby dać kobietom więcej stanowisk najwyższego szczebla w Stolicy Apostolskiej.
Czytaj też:
Papież Franciszek o ewentualnej rezygnacji. Nie chciałby mieszkać w Watykanie