- Do tej pory mieliśmy nadzwyczajne szczęście – powiedział na rozpoczynającej się 10. konferencji układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), międzynarodowego traktatu, który wszedł w życie w 1970 r. – Ale szczęście nie jest strategią. Nie jest też tarczą przed napięciami geopolitycznymi, które przeradzają się w konflikt nuklearny – podkreślił.
– Dzisiaj ludzkość jest tylko o jedno nieporozumienie, o jeden błąd w kalkulacji od zagłady nuklearnej – dodał. Sekretarz generalny ONZ dalej wzywał narody do „postawienia ludzkości na nowej drodze do świata wolnego od broni jądrowej”.
Guterres powiedział, że konferencja w siedzibie ONZ w Nowym Jorku jest „szansą na wzmocnienie” traktatu i „dostosowanie go do niepokojącego świata wokół nas”. – Wyeliminowanie broni jądrowej jest jedyną gwarancją, że nigdy nie zostanie użyta – ocenił.
Putin zabrał głos ws. wojny nuklearnej
Na tę okoliczność prezydent Rosji Władimir Putin skierował list, którego treść opublikował w poniedziałek Kreml. „Jako państwo-strona Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej i jeden z jego depozytariuszy, Rosja konsekwentnie przestrzega litery i ducha Układu” – napisał.
„Wychodzimy z założenia, że w wojnie nuklearnej nie ma zwycięzców i nigdy nie należy jej rozpętać, i opowiadamy się za równym i niepodzielnym bezpieczeństwem dla wszystkich członków społeczności światowej” – powiedział.
„Konsekwencje jakich nie spotkaliście w swojej historii”
Międzynarodowe zaniepokojenie ryzykiem konfrontacji nuklearnej wzrosło od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego. W swoim przemówieniu Putin wyraźnie odniósł się do rosyjskiego arsenału nuklearnego i ostrzegł zewnętrzne mocarstwa przed jakąkolwiek próbą ingerencji.
„Ktokolwiek próbuje nam przeszkodzić… powinien wiedzieć, że reakcja Rosji będzie natychmiastowa. I doprowadzi to do takich konsekwencji, jakich nigdy nie spotkaliście w swojej historii” – dodał.
W styczniu pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ – Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja, Wielka Brytania i Francja – zobowiązało się zapobiec dalszemu rozpowszechnianiu broni jądrowej. Na ostatniej konferencji przeglądowej w 2015 r. stronom nie udało się dojść do porozumienia w kwestiach merytorycznych.
Czytaj też:
Putin mówił o wojnie nuklearnej. „Konsekwencje jakich nie spotkaliście w swojej historii”