Dowództwo Sił Połączonych ukraińskich sił zbrojnych poinformowało w odpowiedzi na pytanie portalu RBK-Ukraina, że Ukraina wycofuje swoje wojska z Kosowa, które brały udział w międzynarodowej misji pokojowej dowodzonej przez NATO. Obecnie w Kosowie przebywa ukraiński kontyngent narodowy liczący 40 żołnierzy. Obecnie podejmowane są działania, aby wojskowi wrócili do Ukrainy.
Wszystko dzieje się za sprawą dekretu Wołodymyra Zełenskiego z 7 marca 2022 roku dotyczącego „rozmieszczenia kontyngentu narodowego biorącego udział w operacjach międzynarodowych dla utrzymania bezpieczeństwa i pokoju”. Powrót żołnierzy będzie oznaczał czasowe zaprzestanie udziału w misji KFOR. Prezydent Ukrainy w marcu wycofał wszystkie ukraińskie siły pokojowe biorące udział w misjach, aby bronić kraju przed inwazją ze strony Rosji.
Ukraina wycofuje swoje wojska z Kosowa
Łącznie siły pokojowe KFOR Sojuszu Północnoatlantyckiego liczą 3,8 tysiąca osób. Urzędnik NATO w rozmowie z agencją Reutera przyznał, że wycofanie ukraińskich wojsk z Kosowa nie wpłynie na działanie w ramach misji pokojowej. – Ukraina była cennym wkładem w naszą misję pokojową. Z zadowoleniem przyjęliśmy długotrwały wkład tego kraju w nasze codzienne wysiłki na rzecz wsparcia wszystkich społeczności żyjących w Kosowie – powiedział.
Misja pokojowa Sojuszu Północnoatlantyckiego w Kosowie rozpoczęła się w 1999 r., po tym jak po 78 dniach walk powietrznych wojska serbskie zostały zmuszone do zakończenia represji wobec Albańczyków. Kosowo niepodległość ogłosiło w 2008 roku. Uznaje je ponad 100 państw. Niepodległości Kosowa nie uznaje jednak pięć państw UE, Ukraina, Rosja czy Chiny.
Czytaj też:
Szef NATO boi się zwycięstwa Rosji. „Jeśli Władimir Putin wygra, sąsiednie kraje mogą być następne”