"Decyzję w tej sprawie na podstawie posiadanej wiedzy podejmuje gen. Marek Tomaszycki. Od jakiegoś czasu sukcesywnie spływały do resortu informacje o przygotowaniach i o uzyskiwaniu gotowości przez poszczególne zespoły" - powiedział dziennikarzom w środę szef MON.
Pytany, dlaczego informacja na ten temat utrzymywana była "niejako w tajemnicy" powiedział, że "nie chciał robić kolejnej oficjałki, takiej jak była robiona przy pierwszej zmianie w Iraku, że minister z dziennikarzami ogłasza gotowość bojową, a później dopiero pojawia się kwestia jak ją osiągnąć."
"To zbyt poważne sprawy, by bawić się tylko i wyłącznie w dobry przekaz" - dodał min. Szczygło.
Szef MON przypomniał, że kilkakrotne przesunięcia terminu osiągnięcia gotowości spowodowane były m.in. koniecznością usunięcia braków w sprzęcie, który został uszkodzony lub okradziony w czasie transportu do Afganistanu.
W piątek szef Sztabu Generalnego gen. Franciszek Gągor zapowiedział, że najprawdopodobniej w najbliższych tygodniach żołnierze w Afganistanie otrzymają granatniki, na potrzebę posiadania których wskazywali od dawna.
Wojsko starało się pozyskać je od wielu miesięcy. Początkowo rozważano m.in. kupno 15 sztuk z Singapuru. Krajowi producenci obiecywali jednak, że są w stanie je dostarczyć, ale dotychczas nie wywiązali się z tych zapowiedzi. Wojskowi zapowiadają, że jeśli sytuacja się nie zmieni, kupią granatniki od zagranicznych producentów. Te, które dostaną w najbliższym czasie polscy żołnierze, będą wsparciem ze strony sojuszników.
Polska wysłała do Afganistanu ponad tysiącosobowy kontyngent w ramach dowodzonych przez NATO sił ISAF. W skład batalionu manewrowego wchodzą m.in. żołnierze z 18. Batalionu Desantowo- Szturmowego z Bielska-Białej, 17. Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 1. Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca, a także logistycy, specjaliści współpracy cywilno-wojskowej, operacji psychologicznych i żandarmi.
ab, pap