Ceremonia rozpoczęła się od odczytania przez Penny Mordaunt informacji o śmierci Elżbiety II 8 września 2022 roku w Balmore. Następnie potwierdzony został wybór imienia nowego króla, Karola III. Proklamacja została uroczyście odczytana na forum Rady Akcesyjnej, a następnie podpisana w pierwszej kolejności przez króla Karola, później przez królewską małżonkę Camillę oraz m.in. arcybiskupa Canterbury. Uroczystość odbywa się w St James's Palace w Londynie.
W pierwszym rzędzie oficjeli zgromadzonych na proklamacji widać było byłych premierów kraju: Gordona Brown, Davida Camerona, Borisa Johnsona i Theresę May.
Król Karol: Panowanie mojej matki nie miało sobie równych
W drugiej części zgromadzeni przenieśli się do Sali Tronowej, gdzie król Karol III wygłosił przemówienie. Rozpoczął od ogłoszenia śmierci „ukochanej matki, królowej”. – Moja matka dała przykład dozgonnej miłości i bezinteresownej służby. Panowanie mojej matki nie miało sobie równych pod względem długości trwania, poświęcenia i oddania. Nawet gdy smucimy się, dziękujemy za to najwierniejsze życie. Jestem świadomy tego głębokiego dziedzictwa oraz poważnych obowiązków i odpowiedzialności, które teraz zostały mi przekazane – oświadczył Karol.
Uroczystości zakończyło odczytanie proklamacji i salut na cześć zmarłej królowej i jej następcy. Król zatwierdził rozkaz, że dzień pogrzebu królowej będzie dniem wolnym od pracy w Wielkiej Brytanii. Sama data nie została jeszcze potwierdzona, ale oczekuje się, że będzie to poniedziałek 19 września.
Pierwsze orędzie króla
9 września Karol III wygłosił swoje pierwsze orędzie do narodu w nowej roli. Spora część wystąpienia nowego monarchy była poświęcona wspomnieniom o zmarłej Elżbiecie II. – Moja wspaniała matka była inspiracją i przykładem dla mnie oraz całej mojej rodziny. Czujemy głęboką wdzięczność za 70 lat, gdy moja mama jako królowa pełniła swoją służbę. Uczucie, podziw oraz szacunek, który wywoływała, stały się znakami charakterystycznymi dla jej panowania – powiedział Karol III.
W dalszej części orędzia król Karol III mówił o sobie już nie jako synu zmarłej Elżbiety II, ale jako następcy tronu. – Tak jak królowa robiła to z pełnym poświęceniem, ja również uroczyście przysięgam, że przez cały czas, który Bóg mi jeszcze da, będę stać na straży zasad konstytucyjnych – zapewnił. Monarcha podkreślił również, że będzie służył narodowi z szacunkiem, miłością i lojalnością.
Karol III zwrócił się do Williama i Harry'ego
Nowy brytyjski monarcha nie mógł nie wspomnieć w orędziu o swoich najbliższych. Król zaznaczył, że śmierć Elżbiety II wiąże się dla nich z ogromnymi zmianami. – Polegam na miłości mojej ukochanej żony. 17 lat temu stała się moją królową małżonką, wiem, że wprowadzi do nowej roli stabilność i zdecydowany obowiązek, który bardzo kocham – mówił król.
Karol III zwrócił się także bezpośrednio do swoich synów. – Jako mój spadkobierca William przejmuje teraz szkockie tytuły, które tak wiele dla mnie znaczyły. Zastępuje mnie na stanowisku księcia Kornwalii i przejmuje obowiązki w Księstwie Kornwalii, które pełniłem od ponad pięćdziesięciu lat. Dziś czynię też Williama księciem Walii z Kate u boku. Wiem, że nowa para książęca będzie robić wszystko, aby Zjednoczone Królestwo rozwijało się w jak najlepszym kierunku – tłumaczył.
Następca Elżbiety II nie zapomniał również o swoim drugim synu. – Chciałbym wyrazić także moją miłość dla Harry’ego oraz Meghan, którzy budują swoje życie za granicą. W okresie około tygodnia będziemy razem, jako naród, jako wspólnota globalna, aby pochować moją matkę – powiedział.
Czytaj też:
Czekał 70 lat, by zostać królem. Karol III ma za sobą burzliwe życie