Od 14 września Brytyjczycy mogli oddawać hołd zmarłej królowej. Trumna z ciałem Elżbiety II była wystawiona w najstarszej części Westminster Hall. Została ona przykryta specjalnym królewskim sztandarem, na którym umieszczono wieniec z kwiatów i imprerialną koronę. 17 września przy trumnie monarchini stanęło ośmioro jej wnucząt: książę William i książę Harry, a także dzieci księżniczki Anny - Peter Philips i Zara Tindall, dzieci księcia Edwarda - Louise i James oraz córki księcia Andrzeja - księżniczki Beatrycze i Eugenia. Bliscy Elżbiety II przez około 15 minut czuwali przy trumnie.
Kontrowersje wokół munduru dla księcia Harry'ego
Oczy mediów i opinii publicznej były głównie zwrócone na księcia Harry'ego. Wszystko za sprawą zasad protokołu i kontrowersji wobec stroju księcia. Harry ma na swoim koncie służbę wojskową - uzyskał m.in. stopień kapitana Army Air Corps (pol. Korpusu Lotniczego wojsk lądowych Wielkiej Brytanii). Ponieważ młodszy syn Karola III zrezygnował z pełnienia książęcych obowiązków, miał zakaz noszenia munduru.
Dopiero 17 września na prośbę ojca mógł się pojawić na czuwaniu w stroju niemal identycznym jak jego brat William. Otrzymał także specjalne pozwolenie, aby włożyć mundur na pogrzeb królowej Elżbiety II. Brytyjskie media zwróciły uwagę na fakt, że zgodę na założenie munduru otrzymał również książę Yorku - Andrzej, który po serii skandali z Jeffreyem Espteinem w roli głównej, został pozbawiony stopni wojskowych.
Czujni obserwatorzy zauważyli jednak drobny szczegół - z ramienia munduru wojskowego księcia Harry'ego zniknęły inicjały ER czyli Elizabeth Regina. Chociaż zgodnie z tradycją tym odznaczeniem mogą posługiwać się wyłącznie osoby pełniący czynne funkcje państwowe, wobec księcia Andrzeja zastosowano wyjątek.
Czytaj też:
Królewski kucharz zdradził sekrety diety Elżbiety II. Pozwalała sobie na małe grzeszki