W nocy ze środy na czwartek 22 września okazało się, że Rosja zwróciła Ukrainie z niewoli 215 więźniów, z których 108 było żołnierzami pułku Azow. Pięciu dowódców z Azowstalu przebywa w Turcji. Zwolniono także dziesięciu zagranicznych obrońców Ukrainy, którzy przybyli do Arabii Saudyjskiej. Pięciu dowódców garnizonu Azowstal wymieniono na 55 żołnierzy rosyjskich, a za resztę Ukraina przekazała Rosji Wiktora Medwedczuka, podejrzanego o zdradę stanu.
21 września do domu wrócił jeden z obrońców Mariupola, starszy sierżant 36. brygady morskiej i muzyk z Tarnopola, Mychajło Dianow. Jego zdjęcie obiegło sieć w maju, gdy prezydent Wołodymyr Zełenski odznaczył go orderem „Za odwagę” III stopnia. W domu na Mychajło czeka córka.
Żołnierz ranny w walkach o Azowstal. Postrzelone nogi, zmiażdżona ręka
Dalsze losy Dianowa opisała dziennikarka Censor.NET, Violetta Kyrtoka. Mychajło odniósł ciężkie obrrażenia podczas walk o Azowstal. Został postrzelony w obie nogi, a kość prawej ręki została zmiażdżona. Po wycofaniu się obrońców Mariupola z Azowstalu spędził cztery miesiące w niewoli rosyjskiej. W tym czasie ręka nie zrosła się właściwie, brakuje jej czterech centymetrów kości.
twitterfacebooktwitter
Dziennikarka zaapelowała o pomoc finansową dla obrońców Ukrainy. „Kiedy zobaczyłam to zdjęcie, odczułam ból. Co przeżyli ci niezłomni ludzie... Teraz potrzebują naszej pomocy, moralnej, finansowej, medycznej” – pisała.
Szefowa Centrum Wolności Obywatelskich Ukrainy Ołeksandra Matviichuk przypomniała, że Rosja powinna przestrzegać konwencji genewskiej zobowiązującą kraj do udzielenia pomocy medycznej jeńcom wojennym i zapewnienia im godnego traktowania.
Czytaj też:
Ukraiński wywiad o „historycznym momencie”. „Najszczersze emocje bohaterów”