Kubański rząd ogłosił, że po uderzeniu huraganu Ian w zachodni kraniec wyspy kraj jest całkowicie odcięty od prądu – poinformowało BBC. Bez dostępu do elektryczności jest 11 mln osób. System elektryczny uległ całkowitej awarii, po tym jak jedna z głównych elektrowni nie mogła zostać ponownie uruchomiona. Na Kubie zniszczonych zostało wiele budynków.
Poruszające zdjęcie zamieścił w sieci słynny producent cygar Finca Robaina, który podkreślił, że huragan wywołał katastrofę. Według danych Associated Press w związku z huraganem na Kubie ewakuowanych musiało zostać przez władze 50 tys. osób. New York Times podał, że zmarły dwie osoby: 43-letnia kobieta i rolnik, który został porażony prądem podczas próby wyłączenia turbiny wiatrowej.
Huragan Ian może osiągnąć czwartą kategorię. Wiatry mogą dochodzić do 225 km/h
Huragan Ian obecnie zmierza w kierunku Florydy jako huragan trzeciej kategorii. Wiatr osiąga prędkość 195 km/h. Amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów przewiduje, że w momencie uderzenia w stan w środę wieczorem huragan może osiągnąć czwartą kategorię z wiatrem dochodzącym niemal do 210 km/h. Z kolei według Narodowej Służby Pogodowej prędkość wiatru może wynieść nawet 225 km/h.
Huragan Ian najprawdopodobniej uderzy w okolice Zatoki Tampa. Region może doświadczyć pierwszego bezpośredniego uderzenia silnego huraganu od 1921 r. Mieszka tam ponad trzy miliony osób, z czego nakazem ewakuacji objętych zostało ok. 2,5 mln osób. Burmistrz Tampy Jane Castor wprowadziła w mieście godzinę policyjną.
Huragan Ian. Floryda wprowadziła stan wyjątkowy
Gubernator Florydy Ron DeSenatis przestrzegał przed lekceważeniem huraganu podkreślając, że to „poważna sprawa”. W weekend w stanie ogłoszono stan wyjątkowy i zmobilizowano 5 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej. Otwartych zostało 100 schronów. Na uderzenie huraganu przygotowuje się także sąsiedni stan Goergia, który równie ogłosił stan wyjątkowy i postawił w stan gotowości 500 żołnierzy Gwardii Narodowej.
Mieszkańcy przygotowując się na nadejście Iana hurtowo kupują butelki z wodą, zabijają deskami okna i wstawiają meble ogrodowe do środka posiadłości. Szkoły i uniwersytety odwołują zajęcia, a lotniska loty. Zamknięty został również park rozrywki Disney World. Po raz kolejny przełożony został start rakiety SLS w ramach programu Artemis I.
Czytaj też:
Czy pechowy SLS w końcu poleci? Astronom o starcie Artemisa 27 września