Część dokumentów odnoszących się do lat 1950-70 została już umieszczona na stronie internetowej Narodowych Archiwów Bezpieczeństwa. Materiały te dotyczą głównie zagranicznej działalności CIA jak próby zabójstwa, szpiegostwo, porwania czy infiltracja ugrupowań lewicowych. W przyszłym tygodniu ma zostać opublikowana część dotycząca krajowych akcji agentów - włamań, kradzieży, szpiegowania dziennikarzy, otwierania prywatnej korespondencji głównie z i do Chin i ZSRR oraz wywieranie presji na amerykańskich cywilów.
"Większość tych informacji była już wcześniej publikowana przez prasę i faktycznie nie przynoszą one CIA chwały, lecz jest to przecież historia Agencji" - wyjaśniał Hayden w przemówieniu, wygłoszonym w czwartek w Waszyngtonie.
Ujawnione zostanie w sumie 147 dokumentów, liczących 11 tysięcy stron. Dotyczą one wydarzeń z lat 1953-1973. Wśród nich jest m.in. sprawa trzymania przez dwa lata w więzieniu radzieckiego azylanta w latach 60., podejmowane przez agentów CIA próby zamordowania zagranicznych polityków na czele z przywódcą Kuby Fidelem Castro, nielegalne podsłuchiwanie znanych dziennikarzy, a także kontrolowanie prywatnej korespondencji.
ab, pap