Łódź, na której próbowano przemycić narkotyki, została zauważona w pobliżu Dominikany. Płynęła prawdopodobnie z Ameryki Południowej, pokonując trasę często wykorzystywaną przez przemytników o tej porze roku. W pościg za statkiem ruszył przybrzeżny okręt patrolowy Royal Navy HMS Medway.
Łódź przemytników zatopiona na Karaibach
Przemyt udało się udaremnić przy wsparciu organów ścigania amerykańskiej straży przybrzeżnej i towarzyszącego samolotu. Po wejściu na pokład funkcjonariusze znaleźli wielkie paczki, w których znajdowało się 400 kilogramów kokainy. Narodowa Agencja ds. Przestępczości oszacowała ich wartość na 24 milionów funtów. Trzej członkowie załogi zostali zatrzymani.
Łódź, na której znajdowały się narkotyki, została zniszczona. W ten sposób postanowiono zapobiec wykorzystywaniu jej do ponownego przemytu. Marynarka wojenna wykorzystała okazję do przeprowadzenia ćwiczeń. Załoga zatopiła i podpaliła jednostkę przemytników. Na zdjęciach, które Royal Navy udostępniła w mediach społecznościowych widać ogień na pokładzie i unoszące się nad nim kłęby czarnego dymu. – W czasie pościgu wszyscy zaangażowani wykazali się profesjonalizmem – powiedział dowódca HMS Medway Chris Hollingworth.
– Razem z naszymi partnerami na pokładzie Medway i w samolocie nad nami, jesteśmy w stanie rozbić ogniwo w łańcuchu dostaw oraz zakłócić przepływ narkotyków, zanim będą miały szansę zaszkodzić ludziom w kraju i za granicą – powiedział z kolei członek załogi US Coast Guard Law Enforcement Detachment.
Wszechstronna załoga Medway
Royal Navy przypomina, że okręt Medway pomógł niedawno mieszkańcom Kajmanów oraz Turks i Caicos w odbudowie po przejściu huraganów Ian i Fiona. Dowódca Hollingworth podkreślił, że to „doskonały przykład wszechstronności Medway”. Podkreślił też, że jest „wyjątkowo dumny” z wysiłku swojej załogi i „całkowitego zaangażowania” Amerykanów w to zadanie.
Czytaj też:
Iran przejął tankowiec w Zatoce Perskiej. Przemycał 11 milionów litrów paliwaCzytaj też:
Polski pilot zatrzymany w Irlandii. Został złapany na gorącym uczynku podczas przemytu kokainy