"Naszym obowiązkiem jest nawiązać lepszą współpracę, a nie wzmagać napięcia i dolewać oliwy do ognia. Od najmłodszych lat w szkole uczono mnie o tym, że Rosja jest niezwykle ważna dla Europy" - powiedział Socrates, przywołując wielkich rosyjskich pisarzy takich jak Lew Tołstoj czy Fiodor Dostojewski.
"Jestem przekonany, ze zarówno w interesie UE jak i Rosji jest zbudowanie relacji strategicznych" - powiedział Socrates. Przyznał, że z Rosją trzeba mówić o prawach człowieka, "ale nie można podkreślać tylko tego co nas różni, a trzeba też mówić o tym co nas łączy".
Premier zapewnił, że Portugalia zrobi wszystko co w jej mocy, by rozpocząć negocjacje nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy UE-Rosja. Przyznał jednocześnie, że być może powinno ono nazywać się inaczej.
Program przewodnictwa zakłada, że w październiku w Portugalii odbędzie się szczyt UE-Rosja.
"Chcielibyśmy zaproponować nową strategię wobec Rosji, ale się wahamy, bowiem obawiamy się, że wystąpi brak woli (niektórych państw) - przyznał sekretarz stanu ds. europejskich Manuel Lobo Antunes.
Portugalia będzie już trzecim - po Finlandii i Niemczech - krajem przewodniczącym UE, który podejmie próbę rozpoczęcia negocjacji nowego porozumienia z Rosją. Polska blokuje rozmowy, uzależniając swoją zgodę m.in. od zniesienia rosyjskiego embarga na polskie mięso.
Na majowym szczycie UE-Rosja w Samarze, Bruksela okazała solidarność z Warszawą, ostro krytykując prezydenta Władimira Putina za utrzymywanie embarga, a także za pogarszającą się sytuację z przestrzeganiem praw człowieka w Rosji.
ab, pap