Wystrzelony w piątek przez Koreę Północną międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) – według japońskich urzędników – miał wystarczający zasięg, aby dotrzeć do kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie spadł 200 kilometrów od Japonii.
Dzień wcześniej Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną niecałe dwie godziny po tym, jak szef MSZ tego kraju ostro skrytykował niedzielny trójstronny szczyt USA, Korei Południowej i Japonii, podczas którego zobowiązano się do większej współpracy w zakresie bezpieczeństwa.
Korea Północna wystrzeliła pocisk. „Nie możemy dłużej tego tolerować”
Reuters przypomina, że wiceprezydent USA Kamala Harris spotka się w piątek z przywódcami Japonii, Korei Południowej, Kanady, Australii i Nowej Zelandii w kuluarach szczytu Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Spotkanie to odbywa się w okresie wzmożonego napięcia związanego z wojną na Ukrainie, kwestią Tajwanu i Półwyspu Koreańskiego.
Rok 2022 jest rekordowym dla Korei Północnej pod kątem liczby wystrzelonych rakiet. Kraj ten, po raz pierwszy od 2017 roku wznowił testy międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Tym samym rozmowy o denuklearyzacji utknęły w martwym punkcie. Japoński minister obrony Yasukazu Hamada powiedział dziennikarzom w piątek, że pocisk był w stanie pokonać odległość do 15 tys. km. Wojsko Korei Południowej przewidywało, że pocisk osiągnął wysokość 6100 km i przeleciał 1000 km z maksymalną prędkością.
Korea Południowa wzywa do wzmożonej gotowości obronnej
Korea Północna często przeprowadza tego rodzaju testy, w których pocisk leci znacznie wyżej, ale na mniejszą odległość niż w przypadku wystrzelenia pod normalnej trajektorii. Premier Japonii Fumio Kishida oświadczył, że nie ma doniesień o zniszczeniach, ale powtarzające się działania Korei Północnej nie mogą być dłużej tolerowane. Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol potępił testy i wezwał do silniejszej gotowości obronnej i współpracy w zakresie bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi i Japonią.
Czytaj też:
Koreańskie KHNP rozpoczęło badania w Pątnowie. Chodzi o komercyjny projekt elektrowni jądrowejCzytaj też:
Korea Północna grozi USA. „Podejmują grę, której będą żałować”