Według amerykańskiej agencji U.S. Geological Survey wstrząsy miały miejsce w regionie Cianjur w prowincji Jawa Zachodnia na głębokości 10 kilometrów. Suharyanto, szef indonezyjskiej Narodowej Agencji ds. Łagodzenia Klęsk Żywiołowych, poinformował oficjalnie o co najmniej 46 zabitych w Cianjur i 700 rannych.
Trzęsienie ziemi w Indonezji
Associated Press informuje, że uszkodzone zostały dziesiątki budynków, w tym islamska szkoła z internatem, szpital i inne obiekty użyteczności publicznej. Pod gruzami nadal mogą być uwięzieni ludzie.
Wstrząsy były też silnie odczuwalne w aglomeracji Dżakarty. Jak relacjonuje Associated Press, niektóre wieżowce w stolicy Indonezji zachwiały się, a z części z nich przeprowadzono ewakuację. – Trzęsienie było tak silne. Ja i moi koledzy zdecydowaliśmy się wydostać z naszego biura na dziewiątym piętrze schodami awaryjnymi – powiedział jeden z pracowników w rozmowie z amerykańską agencją. Indonezyjska agencja meteorologiczna wezwała ludzi, by pozostali na zewnątrz i ostrzegła, że mogą wystąpić wstrząsy wtórne.
Wyspiarski kraj w „Pierścieniu Ognia”
AP zwraca uwagę, że trzęsienia ziemi często występują w Indonezji, ale rzadko są odczuwalne w stolicy. Kraj ten jest także często doświadczany przez erupcje wulkanów i tsunami ze względu na położenie w tzw. „Pierścieniu Ognia”. W lutym tego roku w wyniku trzęsienia o magnitudzie 6,2 zginęło 25 osób, a 460 zostało rannych. Z kolei w trzęsieniu, które nawiedziło ten region w styczniu 2021 r. zginęło ponad 100 osób, a prawie 6500 doznało obrażeń.
Czytaj też:
Silne trzęsienie ziemi w południowej Europie. Wstrząsy odczuwalne w kilku krajachCzytaj też:
Trzęsienie ziemi w Afganistanie. Nie żyje co najmniej 920 osób, kolejne 600 rannych