Zaznaczył, że choć rząd polski nie ma oficjalnego stanowiska w kwestii, kiedy kraje te powinny stać się członkami Sojuszu, to "naszym zadaniem jest doprowadzić do tego, by nastąpiło to jak najszybciej".
Giertych uczestniczy w Dubrowniku w rozpoczętej w piątek dwudniowej międzynarodowej konferencji przywódców państw europejskich "Szczyt Chorwacja'2007: Nowe Europejskie Wyzwanie".
Jak powiedział dziennikarzom Giertych, jego zdaniem "z wypowiedzi, jakie padały na szczycie, wynika", że możliwe jest, by zaproszenie do NATO dla nowych krajów oraz data ich wstąpienia do Paktu zostały podane już na najbliższym szczycie Sojuszu w Bukareszcie.
Zaznaczył także, że prywatnie sądzi, iż ratyfikacja umów przez parlamenty narodowe mogłaby zakończyć się jeszcze przed końcem tej dekady.
Giertych podkreślił, że Polska "wskazuje, iż mnożenie warunków przystąpienia do Paktu Północnoatlantyckiego nie jest właściwe". "Zdaniem Polski nie należy mnożyć warunków, lecz jak najszybciej przystąpić do konkretów" - oświadczył.
Wicepremier powiedział, że szczyt w Dubrowniku dotyczy bezpieczeństwa regionu, w tym Chorwacji, a także "w pewien sposób przygotowuje te kraje do wstąpienia do NATO".
Wspominając wojnę w byłej Jugosławii, Giertych mówił, że "NATO, i w tym Polska, przychodzi tu, aby ten region już na zawsze ustabilizować, aby już zawsze było to miejsce piękne i gościnne dla turystów". Wskazywał, że "rozwój gospodarczy i rozwój turystyki są zawsze związane ze stabilnością, a tę w Europie i wielu innych krajach gwarantuje właśnie Pakt Północnoatlantycki".
Giertych zaznaczył też, że Polska przykłada dużą wagę do relacji z Chorwacją jako "najważniejszym krajem tego regionu i najważniejszym krajem byłej Jugosławii, z którą zawsze mieliśmy bardzo dobre stosunki".
Podczas szczytu sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer zauważył, że kandydujące do Sojuszu Chorwacja, Macedonia i Albania wprowadzają obecnie reformy niezbędne do członkostwa w strukturach NATO. Zastrzegł jednocześnie, że z wejściem do NATO łączą się nie tylko przywileje, lecz także obowiązki.
Celem szczytu w Dubrowniku jest wyeksponowanie znaczenia państw regionu Europy Południowo-Wschodniej w ramach perspektywy euroatlantyckiej i nowego NATO.
ab, pap