Kibice reprezentacji Anglii od lat przebierają się na mecze za swojego patrona św. Jerzego, zakładając na siebie imitację kolczugi, plastikowe hełmy czy nosząc zabawkowe miecze. Zdjęcia fanów przebranych za krzyżowców pojawiły się również przed ich pierwszym meczem na mundialu przeciwko Iranowi. Dwóch fanów, których zatrzymała policja tłumaczyło, że inspirowali się Monty Pythonem.
Sprawa wywołała na tyle duże oburzenie, że głos w tej sprawie postanowiła zabrać FIFA. – Kostiumy w kontekście arabskim oraz bliskowschodnim mogą być przestrzegane jako obraźliwe, dlatego nie są one dozwolone na trybunach – skomentowała FIFA w rozmowie z CNN. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej zapewniła, że „stara się stworzyć środowisko wolne od dyskryminacji oraz promować różnorodność w całej organizacji, oraz we wszystkich jej działaniach i wydarzeniach”.
Mundial 2022. Co można nosić w Katarze, a co nie? FIFA zabrała głos
Warto zauważyć, że na trybunach nie można wnosić tęczowych barw. FIFA w sprawie zasad ubioru odsyła do podręcznika turnieju. Zaznaczono tam, że „turyści mogą nosić wybrane przez sienie ubrania, o ile są skromne i szanują kulturę”. Podkreślono również, że zakazany jest „sprzęt do ochrony ciała”, „wszelkiego rodzaju broń” oraz „przedmioty o treściach politycznych obraźliwych lub dyskryminujących”.
FIFA posiada również na każdym stadionie obserwatora praw człowieka, który jest odpowiedzialny za określenie, co jest dopuszczalne, a co nie. Tęczowe flagi są zakazane, bo są kojarzone jako symbol praw osób LGBT, a w Katarze homoseksualizm jest nielegalny.
Czytaj też:
FIFA zmieniła zdanie w sprawie tęczowych symboli. Reprezentacja dostała zgodęCzytaj też:
Wymowne obrazki na mundialu w Katarze. O tych zdjęciach mówi cały świat