Zamknięcie reaktora nastąpiło w kilka godzin po przybyciu do portu w Korei Północnej statku z pierwszym transportem paliwa olejowego, które reżim Kim Dzong Ila ma otrzymać w zamian za rezygnację ze zbrojeń nuklearnych.
Fakt wstrzymania pracy reaktora musi być jeszcze potwierdzony przez inspektorów z ONZ-owskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Dziesięcioosobowa grupa inspektorów przybyła do Phenianu w sobotę. Jej szef Adel Tolba powiedział, że ekipa pozostanie w Korei Płn. tak długo, jak będzie potrzeba.
Rzecznik Departamentu Stanu, Sean McCormack oświadczył, że USA "witają z zadowoleniem" komunikat rządu północnokoreańskiego i będą teraz oczekiwały wyników inspekcji.
Główny amerykański negocjator w rozmowach z Phenianem na temat jego programu nuklearnego Christopher Hill powiedział, że Waszyngton oczekuje również, iż reżim północnokoreański przedstawi społeczności międzynarodowej w ciągu najbliższych miesięcy listę swoich zakładów nuklearnych.
W sobotę przekazano Korei Północnej pierwsze 6200 ton paliwa olejowego z obiecanej pierwszej raty 50.000 ton. W sumie, kraj ten ma otrzymać milion ton tego paliwa oraz inną pomoc w zamian za rezygnację z dalszych zbrojeń atomowych.
Wynika to z porozumienia zawartego między Koreą Północną a USA, Koreą Południową, Chinami, Japonią i Rosją.
Zakończyło ono kilkuletni okres konfrontacji po tym jak w październiku 2002 r. Phenian przyznał się do realizacji tajnego programu wzbogacania uranu (paliwa do produkcji broni atomowej). Doprowadziło to do zerwania przez USA porozumienia z 1994 r., na podstawie którego reżim Ki Dzong Ila otrzymywał paliwo olejowe w zamian za zaprzestanie prac w Jongbion.
USA wstrzymały wtedy dostawy paliwa, a Korea Północna w odpowiedzi wydaliła inspektorów MAEA, wycofała się z międzynarodowego układu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej (NPT) i wznowiła prace w reaktorze. Pozwoliło to jej uzyskać dość plutonu do wyprodukowania kilkunastu bomb nuklearnych.
W październiku ub. roku Korea Północna przeprowadziła podziemną próbę nuklearną, co zdopingowało społeczność międzynarodową do wznowienia wysiłków na rzecz dyplomatycznego rozwiązania konfliktu ze stalinowskim reżimem.
pap, ss