Pomimo tego, że Benedykt XVI nie jest już papieżem, jego pochówek odbędzie się z zachowaniem większości tradycji, z czym związane jest wystawienie jego ciała na widok publiczny. Jak poinformował Watykan wierni mogą pożegnać się z papieżem od 2 do 4 stycznia do godziny 19:00.
Tradycja wystawiania ciał papieży sięga czasów średniowiecza. Jest to forma godzenia się ze śmiercią innego człowieka i sposób na pożegnanie się z nim, ale nie tylko. Wystawienie zwłok dawało czas na przybycie niezbędnych gości oraz zorganizowanie uroczystości pogrzebowych, które były okazją na zaprezentowanie siły i bogactwa.
Wierni z całego świata codziennie od samego rana czekają w kolejce, żeby pożegnać papieża. W poniedziałek było ich aż 65 tysięcy, co prawie 2 krotnie przekroczyło spodziewaną liczbę 30-35 tysięcy osób dziennie. W uroczystościach pogrzebowych udział ma wziąć 60 tysięcy osób.
Pogrzeb Benedykta XVI
Benedykt XVI zostanie pochowany w Grotach Watykańskich. Pogrzeb odbędzie się 5 stycznia o godzinie 9:30 na placu Świętego Piotra pod przewodnictwem obecnego papieża Franciszka. Będzie to niecodzienna sytuacja, ponieważ po raz pierwszy w historii w uroczystościach pogrzebowych byłego papieża przewodniczyć będzie obecny.
Joseph Aloisius Ratzinger został wybrany na papieża w 2005 roku, natomiast po 8 latach, w 2013 roku stwierdził, że przez swój stan zdrowia musi zrezygnować z pełnienia funkcji głowy Kościoła Katolickiego. Benedykt XVI był pierwszym papieżem, który od XV wieku dobrowolnie zrzekł się swojego stanowiska. 31 grudnia Watykan poinformował o jego śmierci. Ostatnie lata spędził w klasztorze Mater Ecclesiae.
Czytaj też:
Śmierć Benedykta XVI. Nowe informacje na temat ceremonii pogrzebowejCzytaj też:
Testament Benedykta XVI. Papież pisał o swoich „grzechach i niedoskonałościach”