Na początku maja w Opactwie Westminsterskim odbędzie się oficjalna koronacja Karola III. Jak podaje BBC, uroczystość będzie znacznie krótsza niż koronacja królowej Elżbiety II, która trwała przeszło trzy godziny. Ma w niej wziąć udział także znacznie mniej gości – w 1953 roku do Londynu przyjechało ponad 8000 osób. Skromniejsza ma być także Procesja Koronacyjna – w przypadku Elżbiety II przeszło w niej blisko 16 000 uczestników. Według Izby Gmin koronacja w 1953 roku kosztowała równowartość 18,8 mln funtów.
Koronacja Karola III. Podano szczegóły
W najnowszym komunikacie Pałac Buckingham ujawnił, jak będzie przebiegać uroczystość. Koronacji dokona arcybiskup Canterbury, Justin Welby. Wraz z Karolem III koronowana jako królowa-małżonka zostanie też jego żona Camilla. Przed nabożeństwem, które odbędzie się 6 maja, para królewska przejedzie z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego w procesji nazywanej Procesją Króla. Po zakończeniu mszy wraz z innymi członkami rodziny królewskiej Karol i Camilla wezmą udział w Procesji Koronacyjnej, która ma znacznie bardziej uroczysty charakter. Następnie monarcha, jego żona i inni royalsi będą pozdrawiać zgromadzonych poddanych z balkonu Pałacu Buckingham.
Koncert dla Karola III
Dzień później – w niedzielę 7 maja – w Windsorze zostanie zorganizowany specjalny koncert koronacyjny. Na razie nie ujawniono nazwisk gwiazd, które wystąpią. Wiadomo jedynie, że oprócz znanych muzyków wystąpi specjalnie stworzony chór koronacyjny, złożony z przedstawicieli lokalnych chórów z całego kraju. Mają w nim zaśpiewać przedstawiciele uchodźców, osób LGBT oraz głuchoniemych – w tej sposób wydarzenie ma być bardziej inkluzywne. Na zakończenie show Karol i Camilla będą podziwiać specjalny pokaz świetlno-laserowy.
Decyzją brytyjskich władz poniedziałek 8 maja będzie dla wszystkich dniem wolnym od pracy. W uzasadnieniu tej decyzji podkreślano, że Brytyjczycy dostają dodatkowy czas wolny, aby przeznaczyć go na wolontariat i pomoc lokalnym społecznościom.
Harry i Meghan wezmą udział w koronacji Karola III?
Na razie nie wiadomo, kto weźmie udział w uroczystej koronacji króla. Na początku stycznia „Sunday Times” podawało, że książę Harry nie będzie aktywnie uczestniczył w koronacji swojego ojca. Zgodnie z obowiązującym w Wielkiej Brytanii zwyczajem, w trakcie uroczystości dzieci następcy tronu powinny przed nim uklęknąć, aby oddać hołd. „Książę Harry został wypisany ze scenariusza koronacji. Nie będzie miał oficjalnej roli, jeśli będzie uczestniczył w ceremonii” – czytamy na łamach gazety. Hołd nowemu władcy ma oddać tylko książę William.
Brytyjskie media zwracają uwagę na fakt, że być może ograniczając oficjalną rolę jedynie do Williama, król mógł chcieć uniknąć skandalu związanego z obecnością na uroczystościach swojego młodszego brata. Andrzej został odsunięty od oficjalnych funkcji.
Koronacja Karola III pierwszą taką w historii
„The Guardian” zwracał uwagę na fakt, że Kościół anglikański jeszcze nigdy nie koronował władcy, który ma na koncie romans i rozwód. – Zmarły Robert Runcle, były arcybiskup Canterbury, mówił mi, że wymagałoby to korekty przysięgi koronacyjnej – powiedział dziennikarzom Anthony Holden, ekspert królewski. Jak dodał, ewentualne zmiany w przysiędze musiałby zatwierdzić brytyjski parlament. Cała procedura jest bardzo skomplikowana, bo premier musiałby uzyskać zgodę monarchy na ingerencję w sprawy rodziny królewskiej.
Czytaj też:
Karol i Camilla pokazali się publicznie pierwszy raz od premiery „Spare”. Król wspomniał o PolsceCzytaj też:
Książę Harry się doigrał. Irański reżim wykorzystał jego wyznanie