W środę Rosja zorganizuje nieformalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Temat spotkania to: „Dzieci a konflikty zbrojne: kryzys ukraiński. Ewakuacja dzieci ze strefy konfliktu”. Przemawiać ma na nim będzie Maria Lwowa-Biełowa, czyli pełnomocnik przy prezydencie Federacji Rosyjskiej do spraw praw dziecka. W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz jej aresztowania.
Brytyjczycy zablokowali transmisję wystąpienia Rosjanki
Transmisję z obrad w oficjalnych kanałach OZN zablokowali przedstawiciele Wielkiej Brytanii przy tej organizacji, wskazując, że Lwowa-Biełowa nie powinna wykorzystywać platformy do „szerzenia dezinformacji”. „Jeśli Maria Lwowa-Biełowa chce złożyć sprawozdanie ze swoich działań, może to zrobić w Hadze” – napisano na Twitterze.
Brytyjskie przedstawicielstwo poinformowało też, że ambasador Wielkiej Brytanii nie weźmie udziału w posiedzeniu. Z kolei zastępca stałego przedstawiciela Federacji Rosyjskiej przy ONZ Dmitrij Polański oświadczył, że Rosjanie „znajdą sposób na nadawanie” i przekazał, że obrady będą transmitowane na jego kanale w serwisie Telegram.
MTK ściga Putina i Lwową-Biełową
Władimir Putin i Maria Lwowa-Biełowa zostali oskarżeni o bezprawną deportację dzieci i bezprawny wywóz ludzi z Ukrainy do Rosji. Z danych strony ukraińskiej wynika, że od początku wojny Rosjanie wywieźli z Ukrainy 16 tys. 226 dzieci. Do swoich rodzin miało powrócić zaledwie 308 dzieci.
W oficjalnym komunikacie wskazano, że „istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że Putin ponosi indywidualną odpowiedzialność karną za zbrodnie wojenne, a także za brak wystarczającej kontroli nad cywilnymi i wojskowymi podwładnymi, którzy popełnili te czyny lub zezwolili na ich popełnienie”. Dodano, że „zbrodnie miały zostać popełnione na okupowanym terytorium Ukrainy co najmniej od 24 lutego 2022 roku”.
Czytaj też:
Łukaszenka leci z wizytą do Rosji. Putin będzie wywierał naciski na Białoruś?Czytaj też:
Pentagon przekaże Ukrainie wsparcie o wartości 2,6 mld dol. Nowy pakiet