Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało o rozpoczęciu sezonowych prac w miejscach, gdzie kiedy znajdowały się jednostki rakietowych wojsk strategicznych. Chodzi m.in. o pułk, który kiedyś znajdował się koło Pużan, ok. 50 km od granicy z Polską. Pracownicy wykonują działania związane z zagospodarowaniem terenu po okresie zimowym oraz inne prace mające na celu utrzymanie infrastruktury w dobrym stanie.
Białoruski resort podkreślił, że bojowe stanowiska startowe były wcześniej wykorzystywane do obsługi mobilnego naziemnego systemu rakietowego Topol. Jak wyjaśniło Ministerstwo Obrony Białorusi Topol to naziemny strategiczny system rakietowy, w którym samobieżne wyrzutnie z pociskami mogą poruszać się po drogach niskiej kategorii lub w terenie, a jego użycie odbywa się ze specjalnie przygotowanych stanowisk startowych.
Ważne działania białoruskiej armii. Zrealizowano rozkaz Aleksandra Łukaszenki
– Jeśli chodzi o możliwość wykorzystania obiektów o przeznaczeniu strategicznym, które zachowały się jako spuścizna z czasów Związku Sowieckiego, możemy śmiało powiedzieć, że w razie potrzeby można je szybko przygotować do użytku – mówił na nagraniu dla białoruskiej „VoyenTV” mężczyzna w mundurze wojskowym i kominiarce.
Aleksandr Łukaszenka 31 marca 2023 r. powiedział, że tydzień wcześniej wydał rozkaz uporządkowania miejsc startowych kompleksów Topol. Z kolei w połowie lutego b.r. prezydent Białorusi mówił o tym, że na wycofanie broni jądrowej z jego kraju nalegały USA. – Wycofaliśmy je w zamian za gwarancje Amerykanów, Europejczyków i Rosjan, że nigdy nie naruszą naszej suwerenności i niezależności oraz nigdy nie zastosują wobec nas sankcji gospodarczych – mówił Łukaszenka.
Broń jądrowa w Białorusi? Jako powód wskazano działania Polski
W niedzielę Ministerstwo Obrony Białorusi zamieściło film „VoyenTV” o broni jądrowej w Białorusi. Podkreślono, że sprawa wywołała w ostatnich tygodniach „wiele pytań i kontrowersji”. Przekonywano, że powodem jest m.in. wzrost wydatków na obronność Polski i rozszerzenie NATO.
Czytaj też:
Węgry zacieśniają współpracę z Białorusią. Nazywają ją „niezawodnym partnerem"Czytaj też:
Łukaszenka lawiruje, Putin naciska. „Przezwyciężymy wszystko”