Przypomnijmy: pomimo wielu głosów oburzenia, Rosja – jako członek stały Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych – stanęła 1 kwietnia na jej czele.
Propagandowy występ Ławrowa w Nowym Jorku
Z tego powodu, w dniach 24-25 kwietnia szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow przebywał w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, gdzie przewodniczył jednej z debat.
Ławrow nie przepuścił okazji, aby na forum międzynarodowym przedstawić narrację, którą każdego dnia sączy rosyjska propaganda. Stwierdził m.in., że ONZ „przeżywa głęboki kryzys”, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy działa na rzecz „osiągnięcia celów Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, w tym celów o charakterze militarnym”.
– Podobnie jak w przypadku zimnej wojny, osiągnęliśmy niebezpieczny, być może jeszcze bardziej niebezpieczny próg – skwitował kremlowski polityk.
Wyjątkowo cyniczny komentarz Ławrowa
Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko opublikował nagranie, które dokumentuje incydent, do jakiego doszło w trakcie pobytu Ławrowa w siedzibie ONZ.
W trakcie przerwy między obradami, jedna z dziennikarek próbowała zapytać rosyjskiego polityka o tzw. porozumienie zbożowe, które reguluje eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.
– Czy porozumienie zbożowe zamarło? – spytała dziennikarka. – Ładna sukienka – brzmiała odpowiedź Ławrowa.
Porozumienie zbożowe wygasa w połowie maja
Wyjaśnijmy, że Ławrow miał przedyskutować w Nowym Jorku warunki ewentualnego przedłużenia porozumienia ws. eksportu ukraińskiego zboża – zawarta pomiędzy Ukrainą a Rosją umowa niebawem wygasa.
Władze w Kijowie i ONZ apelowały w marcu, aby porozumienie zostało przedłużone o 120 dni w stosunku do pierwotnie ustalonego terminu. Kreml oświadczył, że zgodzi się na przedłużenie najwyżej na 60 dni. W praktyce oznacza, że porozumienie wygaśnie w połowie maja, a ukraińskie statki ze zbożem będą blokowane przez rosyjską marynarkę wojenną.
Wstrzymanie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne może wywołać klęskę głodu w niektórych krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Ukraina należy bowiem do największych na świecie dostawców zbóż. Jest także znaczącym producentem oleju kukurydzianego i słonecznikowego.
twitterCzytaj też:
Guterres podał rękę Ławrowowi. Potem słuchał o „polityce zniszczenia” WaszyngtonuCzytaj też:
USA nie wpuściły dziennikarzy towarzyszących Ławrowowi. Szef MSZ zapowiada odwet