Karol III postanowił zerwać z tradycją i zaprosić na koronację także royalsów z innych państw. BBC podało, że w Opactwie Westminsterskim pojawią się książę Fumihito i jego żona księżniczka Kiko z Japonii, którzy będą reprezentować cesarza Naruhito. Z powodu protokołu on sam nie może uczestniczyć w zagranicznych koronacjach.
Koronacja Karola III. Wśród gości royalsi z całego świata
Swoją obecność potwierdzili także książę Fryderyk i księżna Maria z duńskiej rodziny królewskiej oraz król Filip i królowa Letycja z Hiszpanii,
Szwecję będą reprezentować król Karol XVI Gustaw oraz jego córka księżniczka Wiktoria a Belgię król Filip i królowa Matylda. Do Londynu przyleci również książę Albert II z Monako, któremu ma towarzyszyć księżniczka Charlene. Wśród gości honorowych znajdą się ponadto: książę Norwegii Haakon wraz z księżną Mette-Marit oraz król Holandii Willem-Alexander i królowa Maxima.
Harry i Andrzej na koronacji Karola III
Już wcześniej podawano, że w tym ważnym dniu u boku ojca pojawi się książę Harry. Do Londynu nie przyleci natomiast Meghan Markle, która zostanie w Stanach Zjednoczonych z dziećmi. Kontrowersyjny książę Andrzej ma być obecny w Opactwie Westminsterskim, natomiast jak ustaliło BBC, nie pojawi się z innymi członkami rodziny królewskiej na balkonie pałacu Buckingham.
Biały Dom przekazał, że wizyty w Wielkiej Brytanii nie planuje Joe Biden, natomiast koronacji będzie się przypatrywać Pierwsza Dama USA Jill Biden. W imieniu Chin na koronacji pojawi się wiceprezydent Han Zheng.
Kontrowersyjni goście na koronacji Karola III
Niemałe kontrowersje wywołała zapowiedź obecności w Opactwie Westminsterskim Michelle O'Neill, liderki lewicowo-nacjonalistycznej partii Sinn Fein z Irlandii Północnej. Brytyjskie media przypomniały, że ugrupowanie to jest historycznie związana z IRA, której członkowie w sierpniu 1979 r. zamordowali lorda Louisa Mountbattena — mentora Karola III.
W koronacji mają także wziąć udział król Jordanii Abdullah II, niechlubny bohater afery Pandora Papers, sułtan Omanu Hajsam ibn Tarik, który był krytykowany za łamanie praw człowieka oraz skazany za oszustwa podatkowe Ferdinand Marcos Jr., przywódca Filipin.
Jak podaje agencja Reutera, nie wszystkie kraje otrzymały zaproszenia na uroczystości w Londynie. Niemile widziani na koronacji będą przedstawiciele Rosji, Iranu, Syrii, Afganistanu, Białorusi, Birmy oraz Wenezueli.
Czytaj też:
Tak będzie wyglądać koronacja Karola III. Jest też polski wątekCzytaj też:
Wielka Brytania. Ekonomiści psują zabawę i wyliczają koszty dnia wolnego po koronacji Karola III