Wybory dały Nur Otan 88,05 proc. głosów. Żadna z pozostałych sześciu startujących w wyborach partii nie przekroczyła niezbędnego do uzyskania mandatów progu 7 proc. głosów.
Uważana za jedyne autentyczne ugrupowanie opozycyjne Narodowa Partia Socjaldemokratyczna (ANSDP) otrzymała według oficjalnych wstępnych wyników tylko 4,62 proc. głosów.
Nur Otan obsadzi łącznie 98 miejsc w 107-osobowym Mażylisie (izbie niższej parlamentu). Pozostałych dziewięciu deputowanych mianuje powołane przez Nazarbajewa Zgromadzenie Ludowe Kazachstanu.
"Kazachstan uczynił prawdziwy krok w kierunku demokracji" - powiedział prezenter kontrolowanej przez państwo telewizji Chabar po bezpośredniej transmisji oficjalnego przedstawienia wstępnych wyników.
Innego zdanie jest opozycja, która twierdzi, że dysponuje dowodami na fałszowanie wyborów. W przeciwieństwie do Ukrainy i Gruzji w Kazachstanie zwolennicy demokratyzacji są zbyt słabi, by zorganizować masowe protesty uliczne. Według cytowanego przez Reutera źródła opozycyjnego, ANSDP uważa wynik wyborów za zmanipulowany. "Staramy się sformułować oświadczenie, które nie będzie zawierać wyzwisk" - powiedział rozmówca agencji.
Również obserwujący przebieg głosowania przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie stwierdzili, że sobotnie wybory w Kazachstanie nie odpowiadały standardom międzynarodowym ze względu na brak jawności liczenia głosów i wysoki próg procentowy, uprawniający do uzyskania mandatów.
Obserwatorzy OBWE zaznaczyli jednocześnie, że wybory, które zapewniły partii autokratycznego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa wszystkie osiągalne mandaty w Mażylisie (izbie niższej parlamentu), stanowiły krok naprzód. "Mimo zawartych w raporcie zastrzeżeń uważam, że wybory te posunęły Kazachstan naprzód w jego ewolucji ku państwu demokratycznemu" - napisał w oświadczeniu koordynator misji obserwacyjnej OBWE, kanadyjski senator Consiglio di Nino.
67-letni Nazarbajew rządzi Kazachstanem nieprzerwanie od 1989 roku, kiedy to został I sekretarzem tamtejszej partii komunistycznej. Prezydentem państwa jest od 1991 roku, a dzięki uchwalonej w maju br. nowelizacji konstytucji może być wybierany na to stanowisko jeszcze dowolną liczbę razy.
pap, em