Przypomnijmy: pod koniec maja prezydent Turcji Recep Erdoğan uzyskał reelekcję, co oznacza m.in. kontynuację dotychczasowej polityki tego kraju względem Rosji.
Erdoğan stara się balansować między Moskwą a Kijowem
Erdoğan jako jeden z niewielu przywódców na świecie pozostaje w stałym kontakcie z Władimirem Putinem. Nie zgadza się również na nakładanie sankcji na Rosję.
Z drugiej strony, stara się zachować poprawne stosunki z władzami Ukrainy, a także wciela się w rolę pośrednika między Moskwą a Kijowem. To właśnie dzięki pośrednictwu Erdoğana udało się wynegocjować tzw. umowę zbożową, która umożliwia eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.
„Nie omówiono jeszcze żadnych konkretnych dat”
Jak donosi rosyjska agencja Interfax, satrapa Kremla ma w niedalekiej przyszłości udać się z wizytą do Ankary, a właściwie odpowiedzieć na zaproszenie Erdoğana. Obaj przywódcy ostatni raz spotkali się osobiście w lipcu ubiegłego roku w Teheranie, stolicy Iranu.
– Prezydent Turcji potwierdził zaproszenie naszego prezydenta [Putina – red.] do odwiedzenia Turcji. Są plany, ale nie omówiono jeszcze żadnych konkretnych dat – oświadczył Jurij Uszakow, asystent prezydenta Rosji.
Błędne przewidywania ws. wizyty Putina w Turcji
Spekulacje ws. wizyty satrapy Kremla w Turcji pojawiały się już od kilku miesięcy. Jako najbardziej prawdopodobne wskazywano – jak się okazało, błędnie – dwa terminy. Pierwszy pod koniec kwietnia, gdy nastąpiło otwarcie elektrowni atomowej w Akkuyu na południu Turcji.
Wspomniany obiekt został bowiem wybudowany we współpracy z rosyjskim koncernem Rosatom. Natomiast drugi na początku czerwca, gdy odbyła się ceremonia zaprzysiężenia Erdoğana na kolejną kadencję.
MTK wydał nakaz aresztowania Putina
Warto dodać, że w marcu Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Putina oraz rosyjskiej komisarz ds. praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej za zbrodnię przymusowych deportacji ukraińskich dzieci na terytorium Rosji.
W praktyce oznacza, że Putin oraz Lwowa-Biełowa mogą zostać aresztowani w większości krajów świata, tj. dokładnie w 123. Chodzi o kraje, które ratyfikowały Rzymski Statut MTK z 17 lipca 1998 r.
Czytaj też:
Postępy ukraińskiej kontrofensywy. Zdobycze wokół WuhłedaruCzytaj też:
Rosyjski pomysł na nacjonalizację zachodnich firm. Putin podpisał pierwszy dekret