Zgromadzenie Parlamentarne Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie podczas posiedzenia w Vancouver przyjęło na koniec deklarację, w której potępiło rosyjską agresję na Ukrainę. Uznano m.in., że wojna całkowicie narusza Paryską Kartę Nowej Europy. Deklaracja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE wyraziła również „niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.
Deklaracja udostępniona zostanie parlamentom i rządom państw wchodzących w skład Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. W Kanadzie pojawiło się 225 parlamentarzystów z 50 krajów. Deklaracja nawiązuje do rosyjskich zbrodni wojennych popełnionych w Ukrainie i wyraża głębokie zaniepokojenie ludzkim cierpieniem spowodowanym wojną. Zauważono, że część działań może zostać uznanych za zbrodnię przeciwko ludzkości i pasuje do wielu definicji ludobójstwa.
Deklaracja końcowa po posiedzeniu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie
W dokumencie zwrócono uwagę na ataki na obszary zamieszkałe przez cywilów, w których zginęły tysiące osób, w tym dzieci. Wyróżniono także kwestię przymusowej deportacji do Rosji, wyrażono zaniepokojenie zniszczeniem tamy na Nowej Kachowce, wykorzystaniem Zaporowskiej Elektrowni Jądrowej jako tarczy oraz rozmieszczeniem broni jądrowej w Białorusi.
Podkreślono, że wycofanie przez Rosję jej sił i pełnomocników to „jedyne długoterminowe rozwiązanie, które zakończy psychiczne i fizyczne cierpienie ludności ukraińskiej”. OBWE poparło też: 10-punktowy plan pokojowy Wołodymyra Zełenskiego oraz pracę organizacji koncentrujących się na zakończeniu wojny i dokumentowaniu naruszeń praw człowieka.
OBWE o działaniach Grupy Wagnera: charakteryzują się przemocą
Wyrażono również wsparcie dla Mołdawii Północnej, która przewodniczy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Deklaracja zawiera trzy ogólne rezolucje i 16 dodatkowych punktów dotyczących różnych innych tematów. Potwierdzono m.in., że „działania Grupy Wagnera mają charakter terrorystyczny, ponieważ charakteryzują się przemocą popełnianą z premedytacją wobec osób niebiorących udziału w wojnie, w celu dążenia do osiągnięcia celów politycznych”.
Deklaracja z Vancouver „wzywa również państwa członkowskie OBWE do wzmocnienia międzynarodowych norm, które wyraźnie uznają terrorystyczny charakter grupy Wagnera i jej działalności” oraz „odpowiedzialność Rosji jako państwowego sponsora tej organizacji terrorystycznej”.
Czytaj też:
Wagnerowcy nie wezmą już udziału w inwazji na Ukrainę. Kim Moskwa chce ich zastąpić?Czytaj też:
Zdjęcia z przeszukania rezydencji Jewgienija Prigożyna. W środku młot na specjalną okazję