Jak relacjonuje dziennik The Jerusalem Post, pochodząca z okolic Hajfy 17-letnia Awiw Weizman uczestniczyła kilka dni temu w wędrówce survivalowej.
Nastolatka odnalazła fragment „magicznego lustra”
Wydarzenie zostało zorganizowane dla uczniów szkół średnich przez resort edukacji Izraela. Jednym z elementów wędrówki był udział w rozsianych po całym kraju badaniach archeologicznych.
Nastolatka trafiła na stanowisko archeologów Usza w północnej części Izraela, gdzie natrafiła na zagadkowy przedmiot.
Był to fragment niewielkiego dysku, który został zagrzebany w ziemi między reliktami ścian pewnego budynku. Po przedstawieniu znaleziska specjalistom okazało się, że to część „magicznego lustra”.
„Magiczne lustro” miało chronić przed demonami
Liczy ono ok. 1,5 lat i pochodzi okresu Cesarstwa Bizantyjskiego. Zgodnie z dawnymi wierzeniami, tego rodzaju przedmioty miały chronić właściciela przed demonami.
Co ciekawe, archeolodzy odnajdują je nie tylko w dawnych domostwach, ale także w miejscach pochówku.
– Lustro, chroniące przed złym okiem, umieszczano na środku pomieszczenia (...) Zły duch, taki jak demon, który spojrzał w lustro, zobaczyłby swoje własne odbicie, a to ochroniłoby właściciela lustra. Podobne lustrzane tabliczki znajdowano w przeszłości jako dary pogrzebowe w grobowcach, aby chronić zmarłych w ich podróży do zaświatów – wyjaśnił Nawit Popowicz, kurator z Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności.
„Związanie młodzieży z krajem i dziedzictwem”
Uczniowie, którzy wzięli udział we wspomnianej wędrówce, odkryli także szereg innych artefaktów, np. gliniane dzbany, monety, fragmenty bogato zdobionej ceramiki, a nawet akwedukt. Ruchome znaleziska zostaną niebawem wyeksponowane w muzeum.
Organizatorzy wędrówki podkreślają jednak, że nie chodzi o zapewnienie archeologom darmowej pomocy, lecz o wzmacnianie wśród izraelskiej młodzieży więzi z jej ojczyzną.
– Historia, zwykle nauczana w klasie, ożywa (...) Uczeń, który podczas wykopalisk odkryje znalezisko, nigdy nie zapomni tego wrażenia. Nie ma lepszego sposobu na związanie młodzieży z krajem i dziedzictwem – skwitowała Eli Escusido, dyrektor Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności.
twitterCzytaj też:
Zaskakujące wnioski z badań jaskini Te'omim w Izraelu. „Portal do zaświatów”Czytaj też:
Tu znajduje się „polska Jerozolima”. Wygląd świątyni zachwyca turystów