Chodzi o projekt Inkubator Nowoczesnych Technologii na rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Znalazł się on na liście projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w ramach tzw. osi priorytetowej Infrastruktura Szkolnictwa Wyższego, na którą z unijnych funduszy regionalnych i spójności przeznaczono w latach 2007-2013 pół miliarda euro.
Eurodeputowane Jean Lambert i Angelika Beer pytają w przesłanym do KE dokumencie, "jak w przypadku tego projektu planuje się zagwarantować przestrzeganie jednej z podstawowych zasad funduszy strukturalnych, która mówi, że działania na wszystkich etapach korzystania z tych funduszy muszą być zgodne z zasadą niedyskryminacji ze względu na płeć, pochodzenie rasowe lub etniczne, religię lub poglądy, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną".
"Czy Komisja jest świadoma, że propozycja polskiego Programu Operacyjnego zawiera wsparcie dla projektu, który miałby być prowadzony przez instytucję pod kontrolą osoby, której radio było potępiane za nadawanie treści rasistowskich i ksenofobicznych?" - dopytują się eurodeputowane.
Przypominają także, że KE ma prawo do zamrożenia części unijnych funduszy, gdyby Polska nie wypełniła swojego obowiązku zapobiegania sytuacji, w której środki byłyby wykorzystane ze złamaniem zasad traktatowych.
KE zastrzega, że to polskie władze podejmują decyzję, jakie projekty znajdą się na priorytetowej liście inwestycji wspieranych z przyznanych Polsce dotacji w ramach branżowego programu operacyjnego, jakim jest PO Infrastruktura i Środowisko. "Wszystkie projekty muszą być zgodne z wartościami UE, jak zakaz dyskryminacji z powodu religii, płci czy orientacji seksualnej" - podkreśla jednocześnie KE.
Inkubator Nowoczesnych Technologii na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego został zgłoszony przez władze WSKSiM do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w kwietniu. WSKSiM przewiduje budowę Wydziału Informatyki, a w wyniku tego uruchomienie kształcenia w zakresie inżynierskim.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego poinformowało we wtorek, że w pierwotnej wersji projekt zawierał pewną część dotyczącą inwestowania w dydaktykę z zakresu nauk humanistycznych, a jego wartość określono na 33 mln euro. Potem, zgodnie z założeniami programu, został ograniczony jedynie do części obejmującej kierunki techniczne, a co za tym idzie zakładane dofinansowanie zmniejszyło się do 15,3 mln euro, przy całkowitej wartości projektu 18 mln euro.
"Umieszczenie projektu na liście nie jest równoznaczne z automatycznym przyznaniem WSKSiM (ani żadnemu innemu projektowi) finansowania" - przypomniała minister Grażyna Gęsicka, podkreślając, że najpierw szczegóły inwestycji muszą być zatwierdzone przez Komitet Monitorujący PO Infrastruktura i Środowisko. "Umieszczenie inwestycji WSKSiM na liście projektów indywidualnych nie jest więc dofinansowaniem, a stwarza szansę na dofinansowanie" - podkreśliła.
pap, em