Wadim Krasnikow w sierpniu 2019 r. zabił w Berlinie byłego dowódcę sił powstańców czeczeńskich w drugiej wojnie przeciwko Rosji Zelimchana Changoszwilego. Krasnikow po tym, jak został schwytany po zabójstwie Changoszwilego, przedstawił się jako Wadim Sokołow, turysta bez powiązań z rosyjskim rządem. Krasnikow posiadał taki paszport, a taką tożsamość potwierdziła rosyjska ambasada w Berlinie. Krasnikow przekonywał, że do Berlina przyjechał do swojej kochanki.
Rosja jeszcze przed wyrokiem ws. zabójstwa badała możliwość wymiany Wadima Krasnikowa
Tuż przed wyrokiem Władimir Putin zlecił swojemu głównemu doradcy ds. bezpieczeństwa Nikołajowi Patruszewowi zbadanie możliwości wymiany więźniów w celu uwolnienia Krasnikowa. Rosjanin został skazany przez niemiecki sąd na dożywocie bez możliwości przedterminowego zwolnienia. Uznano, że działał na zlecenie Moskwy. Rosyjskie MSZ komentując wyrok stwierdziło, że był motywowany politycznie.
The Wall Street Journal kontynuuje, że Moskwa poruszała sprawę byłego szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Krasnikow ma stanowić kluczowe znaczenie dla amerykańskich wysiłków na rzecz uwolnienia osób przetrzymywanych przez Rosję, w tym prawdopodobnie byłego żołnierza piechoty morskiej Paula Whelana oraz dziennikarza WSJ Evana Gershkovicha, którym zarzucono szpiegostwo.
Władimir Putin chce odzyskać swojego zabójcę? Możliwa sensacyjna wymiana
Według urzędników z kilku krajów możliwa jest wielostronna umowa dotycząca wymiany rosyjskich więźniów w krajach zachodnich na zachodnich obywateli przetrzymywanych w Rosji, a także uwięzionych dysydentów, takich jak Aleksiej Nawalny. Nie wiadomo, czy Berlin zgodziłby się na wymianę skazanego mordercy. Odradzali to w 2022 r. rządowi prawnicy.
Czytaj też:
Białoruska propaganda demaskuje „polskiego szpiega”. „Grubymi nićmi szyta prowokacja”Czytaj też:
Wyciekły dane z rosyjskiego „banku szpiegów”. Tak Orbán chciał ratować Putina